Бизнесът: Нова газова криза би била пагубна

04.03.2009 | 16:56
по статията работи:
Загубите от кризата през януари възлизат на около 270 млн. лв., сочат данни на БСК
Бизнесът: Нова газова криза би била пагубна

Нова газова криза би се отразила драматично на предприятията в България. Това каза пред Агенция “Фокус" председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Той посочи че се надява при нова криза държавата да бъде по-подготвена.

Според Данев правителството може да намали негативното въздействие от евентуална нова газова криза с няколко мерки. Една от тях е например запасите от алтернативни горива на всяко предприятия или дружество да бъдат приети за държавен резерв. Така държавата ще заплаща за неговото осигуряване, когато се налага да бъде използван при газова криза. Данев посочи още, че към момента не е ясно дали газохранилището в Чирен е пълно или не след газовата криза през януари.

Засега по данни на БСК няма заведени дела за обезщетения заради газовата криза през януари. Около 270 млн. лв. са загубите от кризата тогава, смятат от БСК. “Това е така, защото се смяташе, че държавата ще предприеме необходимите стъпки за осигуряване на обезщетения особено по време на визитата на президента Георги Първанов в Русия. Сега е ясно, че няма да има някакви решения в тази връзка, така че оттук нататък предприятията са свободни да действат сами. У тях досега имаше една толерантност да изчакат развитието на преговорите", посочи председателят на БСК.

97 на сто от консумацията на газ у нас е в топлоцентралите у нас (една голяма част от които са държавни), както и от индустрията. Много малка част от газът се изпозлва от битовото потребление. Като суровина, газът се използва предимно от заводите за торове.

Оказа се, че търсенето на обезщетения от газовата криза през януари е кауза пердута, каза от своя страна председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Божидар Божинов. Според него търсенето на обезщетения трябва да стане от името на правителството на страната. Евентуална нова криза с доставките на газ ще се отрази негативно върху българската икономика, смята той.

По думите на Божинов никоя от отговорните институции досега не е отговорила на направените от БТПП предложения във връзка с недопускане на бъдещи газови кризи. Няма информация и за това какво е правило правителството, за да се предотврати ново газово сътресение, посочи той.

Свързването на газовата ни мрежа с мрежите на съседните на България страни като Гърция например е нещо, по което българското правителство е трябвало да работи, допълни Божинов.

Според него ще бъде изгубена поне една година за решаване на проблемите с осигуряването на газ за страната ни заради предстоящата смяна на правителствата у нас.

Три седмици, след като се променят условията в лиценза, имаме готовност за пускане на четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй”. Това съобщи директорът на атомната централа.

Не e имало заповед за спиране на подготовката на блока за ново пускане. "Всичко, което можехме да свършим в рамките на лиценза, който имаме, като подготвителни дейности, сме го свършили. Оттук нататък, за да продължим, трябва да се променят условията в лиценза от Агенцията за ядрено регулиране”, каза Генов. За продължаване на лиценза трябва да има постановление от Министерски съвет, след това АЯР да извърши проверка в централата.

Пет месеца може да работи четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" без нов лиценз.

Генов потвърди, че за началото на подготвителните дейности е била достатъчна устна заповед.”Беше достатъчна за извършване на дейности, които са в рамките на този лиценз и не нарушават условията му”, обясни той.


„Топлофикация София” разполага в момента с два пъти повече резерв от мазут, отколкото през януари. Тогава беше разработен план за 36-часова доставка на мазут от “Лукойл”, която съществува и досега. Това съобщи изпълнителният директор на софийската топлофикация Петко Милевски. Той заяви, че са осигурени необходимите количества от мазут, като наблегна на това, че сега резервът е два пъти по-голям, отколкото през януари, когато страната ни бе в газова криза и всички топлофикации трябваше да преминат на алтернативното гориво.

Милевски каза, че със сегашните запаси при нова газова криза, дружеството ще може да осигури парно и топла вода за повече от 15 дни. На въпрос с какви точно количества от мазут разполага “Топлофикация София”, нейният директор каза следното: “Количествата са нещо, което не бива да бъде публично калкулирано, защото това са запаси, които се следят от различни институции. Но самия факт, че имаме два пъти по-голямо количество от петдневния резерв, говори че ние сме предвидили как да действаме при една евентуална газова криза, която би могла да се появи. С две думи, ние ще бъдем по-подготвени, отколкото сме били през януари. Най-малкото заради това, че човек и предприятие като нашето прави изводи и реагира по-бързо, отколкото при първоначално проявяване на една криза”.

По думите му „Топлофикация София” “има своята обица на ухото” затова ще бъдат избегнати всякакви очаквани сътресения при евентуалното преминаване от газ на мазут.

Милевски съобщи, че през лятото дружеството ще отдели средства за извънредни ремонти на системите и съоръжения, които работиха на мазут през януари, тъй като мазутът е с високо сярно съдържание, което заедно с влагата, прави сярна корозия, поразяваща нагревните повърхности.

Припомняме ви, че по-рано днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров предупреди, че съществува вероятност да се стигне до нова газова криза у нас. По думите му Украйна има проблеми със заплащането на "синьото" гориво, което получава от Русия.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...