Бизнесът в Ирак гледа на България като на врата към пазарите в ЕС

16.07.2010 | 10:32
по статията работи:
Дипломат: В България все още има страх от следвоенната ситуация в Ирак. Този страх до голяма степен се дължи на внушенията на някои медии
Бизнесът в Ирак гледа на България като на врата към пазарите в ЕС

Търговският аташе към посолството на Република Ирак в България Кадум О Джабир посети Търговско-промишлена палата – Стара Загора и се срещна с ръководството на палатата и с представители на фирми от Стара Загора. Той беше придружен от Саад Алзахер, който е ръководител на консорциум от иракски фирми, осъществяващи търговска дейност с България и от Манахил Манахилов, ръководител на клуба за приятелство с Ирак в Стара Загора, съобщи Икономически портал на регион Стара Загора.

Бизнесът в Ирак гледа на България като на врата към пазарите в Европейския съюз, но интересът е взаимен и българските предприемачи могат да се възползват и от отличните търговски условия, които им предлага Ирак за достъп на продукцията им арабската държава, но също и в други страни от Близкия изток, заяви Кадум О Джабир.

Стратегически поглед към Европа

Ирак е световен производител на петрол и ще увеличи добива от сегашните 2,5 млн. барела дневно до 10 млн. барела, като това се очаква да стане в следващите 6 години. Районът на Басра концетнрира около 80% от нефтените запаси на Ирак и големите инвестиции ще бъдат насочени точно там, уточни дипломатът. В следващите години предстои да бъдат изпълнени проекти на стойност от 500 милиарда долара.
Ирак планира да се превърне и в стратегически износител на природен газ за Европа. Трасето, което ще бъде изградено за преноса му, минава през Турция и България, уточниха участниците в срещата.

Законодателни възможности за чуждите инвеститори

Извън големите инфраструктурни проекти има и десетки области, в които може да се търси бизнес сътрудничество, като българските фирми мога да имат успех на огромния иракски пазар. О Джабир предостави информация за условията при търговските взаимоотношения между двете страни. Той уточни, че Ирак е приел нови закони, регламентиращи собствеността върху земята. Банките в страната работят вече много по-гъвкаво. Чуждестранните фирми, които извършват инвестиции в Ирак са освободени от данъци за период от 10 години. Също така всяка външна фирма, която извършва дейност може да доведе и нужните й работници, нещо което е забранено от законите да други арабски държави.

Ирак вече е отворен към целия свят и огромна част от международните фирми имат представителства в страната. Най-активни са турските фирми, които работят практически във всички области.

Българските стоки в Ирак

Бизнесът в България обаче също може да се възползва от добрите условия. Ирак, например, е голям вносител на хранителни стоки. Огромни поръчки се възлагат от държавата, която и към момента раздава на населението по купонна система 5 вида хранителни стоки. Годишният бюджет за тази дейност е около 7 млрд. долара. Българско олио, например, също се доставя в Ирак, но това става с посредничеството на фирми от Турция, а е възможно в бъдеще това да се промени, заяви на срещата Саад Алзахер, който е ръководител на консорциум от иракски фирми, осъществяващи търговска дейност с България. Той говори много добре български език, завършил е образованието си в България и познава отлично икономическите реалности и бизнес отношенията в двете страни. Алзахер заяви, че иракчаните са много добронамерени към България, заради дългогодишните проекти, които страната ни е изпълнявала. Днес също българските стоки се посрещат с голям интерес и имат много добро име.

Търговският аташе към посолството на Република Ирак в България Кадум О Джабир посети Търговско-промишлена палата – Стара Загора. Бизнесмените от България са улеснени и от изключително удобните условия при издаването на визи. Виза за Ирак се дава в рамките на два-три дена и може да се получи и от летището преди заминаването, ако пътуването е с бизнес цел, уточни търговският аташе Кадум О Джабир. В момента обаче България няма посолство в Багдад и това е проблем за бизнеса в Ирак, който иска по-активни взаимоотношения с страната ни.

Дипломатът покани представителите на фирмите от Стара Загора да посетят най-големият международен панаир в страната му. Той ще се проведе в първите 10 дена на ноември в столицата Багдад и се очаква тази година да предизвика много голям международен интерес.

Дипломат: Някои български медии внушават страх от следвоенната ситуация в Ирак

В България все още има страх и напрежение от следвоенната ситуация в Ирак. Този страх до голяма степен се дължи на внушенията на някои медии, заяви Кадум О Джабир, които според него не представят реално ситуацията в страната му. Дипломатът не отрече, че има и опасни региони, но големите световни инвестиции са един от пътищата проблемите и там да бъдат бързо решени.

По време на срещата в залата на Търговско-промишлена палата – Стара Загора бяха поставени конкретни въпроси за възможностите за износ на мебели, медицинска техника, анализатори за мляко, храни и възможностите за извършване на строителни дейности и др.

Предприемачите поискаха палатата да се ангажира с посредничество при сделките, като предоставя конкретна информация за всеки търговски интерес. Представителите на посолството на Република Ирак у нас и ръководството на Търговско-промишлена палата – Стара Загора поеха ангажимент да реагират бързо и точно при заявен търговски интерес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...