Големи американски корпорации настояват за премахване на данъчното облагане върху дейността на американския бизнес в офшорни зони. Те вече оказват натиск върху Конгреса и Белия дом в тази посока, коментира агенция "Ройтерс".
Двете страни, които участват в борбата и лобистките маневри, са следните: тази на поддръжниците на териториалното данъчно облагане и тази на противниците на липсата на данъчно облагане за дейността в чужбина на американските компании.
"Данъчна система, която не успява да докара достатъчно приходи в хазната и същевременно с бюрократични спънки усложнява живота на обикновените данъкоплатци, е другото име на лоша данъчна система. Нашата, за съжаление, е такава", казва Филип Уест, бивш служител на американската НАП.
Типичен пример за вратичката в закона е софтуерният гигант Oracle. Компанията генерира 60% от обема на приходите си извън американска територия. А приходите й достигнат огромната сума от 36 млрд. долара.
В момента печалбите на американски компании, генерирани в чужбина, се облагат в съответната чужда държава и след като капиталовият поток дойде на американска територия, следва още 35% облагане - такова, каквото е и за реализираните приходи директно на американска територия.
Появиха се слухове, че Белият дом обмисля да включи в законодателството определена част от териториалното облагане, но нищо по-конкретно не е ясно. Широка данъчна реформа обаче едва ли ще се направи преди изборите за президент през есента на следващата година.
В момента американските корпорации държат печалби от около 1,5 трилиона долара извън страната. Те биха искали да ги върнат, но ако няма данъчно облагане или ако то е символично. Това може да стане само с въвеждане на териториално данъчно облагане.