Бизнесът е против поскъпването на минималната застраховка за туроператори

21.11.2019 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Министерството на туризма започва дебат за повишаване на минималната професионална застраховка за туроператори. Темата бе обсъдена в рамките на Националния съвет по туризъм, който се проведе в курортния комплекс Боровец
Бизнесът е против поскъпването на минималната застраховка за туроператори
Снимка: под лиценза на creative commons

Министерството на туризма започва дебат за повишаване на минималната професионална застраховка за туроператори. Темата бе обсъдена в рамките на Националния съвет по туризъм, който се проведе в курортния комплекс Боровец. 

Застраховката „Гражданска отговорност на туроператори“се сключва задължително от лица, извършващи туроператорска дейност, съгласно Закона за туризма и Наредбата за условията и реда за сключване на задължителна застраховка, покриваща отговорността на туроператора. От министерството поясниха, че темата е актуална след фалита на “Томас Кук”.

Застраховката предпазва клиентите при неплатежоспособност на оператора 

Застраховката е задължителна за всеки туроператор и дава възможност на клиентите му да възстановят заплатени суми по договор в случай на неплатежоспособност и несъстоятелност на туроператора. 

Двете браншови организации на туроператорите - Асоциация на българските туроператори и туристически агенти /АБТТА/ и  Българска асоциация на туроператорите /БАТА/ изработиха обща позиция срещу предложеното увеличение. 

Увеличението се предлага без анализ

Даниела Стоева - председател на АБТТА посочи, че на този етап няма необходимост от повишаване на минималната застраховка:

"Смятам, че не е направен въобще анализ на туристическия пазар, тъй като по-голямата част от тези туроператори, чиято основна дейност е входящ туризъм и то по модела "бизнес то бизнес", т.е. това са туроператори, които не продават пакети на крайни клиенти и съответно не формират оборот, който подлежи на застраховка. По нашето законодателство тези туроператори са задължени да сключват тази застраховка, за да получат лиценз и да бъдат регистрирани, да имат право да извършват тази дейност.

Тази застраховка е излишна, с нулев риск за застрахователя и генерира доста добри печалби за застрахователните компании, без да поемат някакъв риск, тя не служи за нищо на тези туроператори, смята Стоева.

Българският потребител - сред най-добре защитените

"Българският потребител реално е един от най-защитените в Европейския съюз, тъй като ние застраховаме около 50% от годишния оборот, формиран по отношение на пакетните пътувания, докато средно в другите европейски страни застраховката е от порядъка на 10 до 30% от оборота. Така че в това отношение ние имаме доста добра защита", подчерта тя.

Повечето туроператори правят допълнителни застраховки на своите клиенти като застраховката "Живот" и "Отмяна на пътуване", допълва Светла Атанасова - председател на Българска асоциация на туроператорите.

"Естествено има и случаи, когато туроператор, който е регистриран върху минималната застраховка, злоупотребява, събира пари или аванс за осъществяване на скъпи екскурзии, които след това не ги реализира. Но тук говорим за икономическа измама, а не за реално действие на застраховката отговорност на туроператора". 

Не всички застрахователи предлагат професионална застраховка за туроператорите, изтъква Светла Атанасова. "При колегите, които основно работят продажба на самолетни билети, там е само един застраховател, който прави застраховката, което не е нормално на пазара да е така."

Допълнителна тежест за бизнеса

Повишаването на минималната професионална застраховка за туроператори ще бъде допълнително утежнение на бизнеса, предупреждава Даниела Стоева от Асоциация на българските туроператори и туристически агенти.

Дали вдигането на застраховката ще рефлектира върху цената на туристическите пакети, които предлагат туроператорите, прогнозира Светла Атанасова от БАТА. "Естествено, че ще рефлектира. В крайна сметка всички разходи се включват в туристическите пакети. Нормално."

Темата за необходимостта от повишаване на минималната застраховка бе повдигната и на заседанието на Парламентарната икономическа комисия, която гласува на първо четене промените в Закона за Туризма. 

Аргументите "за"

"От 3 хиляди и 500 вписани туроператори и туристически агенти в Националния туристически регистър над 1 800 са с минимална застраховка от 25 хиляди лева, която по никакъв начин не би покрила претенциите на ползвателите, така че със сигурност би следвало да се помисли в тази посока. Също и като критерии да се обмисли възможността, свързана с оборота на съответните туроператори и туристически агенти, с оглед максимално гарантиране на правата на потребителите", обосновава се  министърът на туризма Николина Ангелкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...