Бизнесът и синдикатите принципно подкрепиха предложените от социалното министерство промени в Кодекса на труда. По част от текстовете има несъгласие, но предстои да те да бъдат доуточняват.
Министър Деница Сачева заяви, че все още спорни остават сумираното изчисляване на работното време, извънредният труд и разпростирането на Колективните трудови договори.
„Успяхме да постигнем общо споразумение за разпростирането на Колективните трудови договори, след като се приеме съгласие от страна на национално представителните организации и на работодателите и на синдикатите, а по отношение на сумираното изчисляване на работното време и на извънредния труд, смятаме отново, че сме предложили максимално балансирани предложения, които да отчитат интересите и на двете страни“.
С промените в Трудовия кодекс се предлага да се въведе имуществена санкция и глоба от 20 до 30 хиляди лева при установени системни нарушения - освен за работа без договори, така и за не плащане на заплати и обезщетения. Тези нарушения пряко засягат работниците и ощетяват социалната система като създават нелоялна конкуренция, аргументират се от правителството. Предвидена е възможност при установено нарушение на законодателството работодателят да сключва споразумение и да намалява размера на санкцията до 70 на сто от нейния пълен размер. Това обаче няма да важи при повторните нарушения. Предлага се от 8 на 4 месеца да се намали изисквания стаж, за да се ползва платен годишен отпуск за работниците, които за първи път постъпват на работа.
Общественото обсъждане на предложните промени в трудовия кодекс продължава до 19-и юли, правителството ще го приеме след това.