"Оправданията на "Булгартрансгаз" за въвеждане на по-високи цени за пренос на природен газ са подвеждащи".
Това обявиха национално представителните работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Посочените оправдания са свързани с необходимото съответствие с изискванията на Европейския съюз.
С писмо до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), изпратено и до медиите, работодателите съобщават, че в нито един европейски документ нямало изискване за увеличение на цените за пренос на природен газ. Единствено било обещание на България към ЕС, че трябва да се въведе "входно-изходния модел". Според тях е учудващо, защо този модел не е въведен още през 2011 г.
Нарастването на цените на преносния оператор и обществения доставчик се обосновава от приетите от КЕВР множество подзаконови нормативни документи, без да се изпълнява изискването за предварителна оценка на въздействието, смятат работодателите. По този начин се пропускало възможността да се анализира въздействието върху сектора, енергетиката и икономиката като цяло.
"Ние не сме против "входно-изходния модел", но сме против непрекъснатото увеличение на тарифите за пренос на газ до българските индустриални потребители без икономически обоснована необходимост от това", се казва още в позицията.
По данни на работодателите монополното положение на "Булгартрансгаз" е позволило в периода 2007-2016 г. да формира средногодишна оперативна печалба от около 150 млн. лв., като само за 2016 г. оперативната печалба е 155 млн. лв., а нетната печалба е 73 млн. лв. Това се случило при незапълване на тръбата за пренос.
Освен това, "Булгартрансгаз" с мълчаливото съгласие на КЕВР е преостойностил активите си, като е увеличил тяхната стойност над 3 пъти за същия период.
Работодателските организации предлагат да се отложи влизането в сила на всички нормативни и ненормативни актове (наредби, методики, указания и т.н.), които регламентират кумулативно нарастване на цените на природния газ, до изготвяне на оценка за въздействието и приемане на адекватни действия, защитаващи националната икономика.