Бизнесът настоява държавните служители също да плащат сигуровки

21.11.2023 | 14:15
по статията работи: econ.bg
В момента всичките вноски на държавните чиновници за пенсия и безработица, както и за опазване на здравето, са за сметка на държавния бюджет
Бизнесът настоява държавните служители също да плащат сигуровки
Снимка: под лиценза на creative commons

Бизнесът желае служителите също да заплащат осигуровки.Бизнесът предлага страната да спре да заплаща 100% от осигуровките на служителите.

Това е посочено в мнение на Българската стопанска камара (БСК) във връзка проектобюджетите за идната година.

В момента всичките вноски на държавните чиновници за пенсия и безработица, както и за опазване на здравето, са за сметка на държавния бюджет.

В частния бранш осигуровките са разпределени в съответствие 60/40, като по-големият дял е за сметка на работодателя. Допълнителното финансиране за по-високи заплати в публичния бранш следва да е обвързано с промени и реализирано по-високо качество на обществените услуги “, се споделя в позицията на БСК.

Припомняме, че в проектобюджета на Асен Василев са заделени към 2 милиарда лева за увеличение на заплатите на държавната администрация.

БСК също по този начин не утвърждава желаното повдигане на оптималния застрахователен приход. То още веднъж се случва без одобрен механизъм, за какъвто се приказва от няколко години насам.

Размерът на оптималния застрахователен приход следва да се преглежда в неговата взаимовръзка със междинния застрахователен приход, автоматизираното увеличение на минималната работна заплата,

размерите на минималната, междинната и оптималната пенсия “, добавя стопанската камара към позицията си.

Според БСК продължаващата експанзивна фискална политика може да сложи под подозрение участието на България в еврозоната от началото на 2025 година

В тази връзка, БСК предлага акцентът на бюджета за експанзивна проинфлационна фискална политика да бъде преосмислен и стеснен в изискванията на невисок стопански напредък и ниска продуктивност.

Притеснение в БСК буди и плануваното внезапно повишаване на дълга, което слага под подозрение темпа на стопански напредък и успеваемостта на обществените разноски.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...