Бизнесът настоява за по-дълъг неплатен отпуск и по-кратък работен ден през 2012 година. Причината за това са забавените темпове на икономически растеж у нас.
"Увеличаване на сроковете при работа на намалено работно време, увеличаване на лимити за неплатен отпуск - това са възможности, които дават на предприятията да задържат персонала в
предприятията, а не да бъдат принудени да ги съкратят", коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България, цитиран от bTV.
В момента бизнесът може да въведе намалено работно време за 3 месеца в годината. Предложението е срокът да стане 6 месеца. А неплатеният отпуск, през който шефът да плаща осигуровки, т.е.
работникът да не губи права, да скочи от 1 на 2 месеца годишно.
В последните дни на тази година работодателите се срещнаха с президента Георги Първанов. След срещата стана ясно, че държавният глава е наложил вето на част от промените в Кодекса на труда, които засягат представителността на работодателските организации.
Заради промените Българската търговско-промишлена палата (БТПП) остава извън Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), т.е. официално няма да участва в социалния диалог.