Бизнесът няма интерес да наема квалифицирани чужденци

30.05.2012 | 17:18
по статията работи: Петър Чернев
Едва 13 "сини карти" за граждани от страни извън ЕС са издадени за последната година
Бизнесът няма интерес да наема квалифицирани чужденци
Снимка: Булфото

Бизнесът в България не проявява интерес към наемане на висококвалифицирани служители, които са граждани на трети държави. От миналата година, когато в страната бе въведена единната европейска работна виза – "синя карта”, са издадени само 7 подобни документа. Това стана ясно днес в Пловдив по време на експертна среща за съобщаване на междинни резултати по проект BG EIF 2010/01-05.03 – „Изграждане на капацитет и утвърждаване на добри практики в Южен Централен район за интеграция на граждани от трети страни”.

Синята карта на ЕС за достъп на чуждестранни висококвалифицирани работници е по подобие на зелената карта, издавана от САЩ. Това обясни водещият експерт Мариана Христова. Като предложения към държавните институции домакините дадоха пример с липсата на лични лекари в 22 населени места в Пловдивска област. "Щом няма български специалисти, които да заемат тези места, може да се потърсят медици от страните извън ЕС. По този начин в момента Великобритания е осигурила медицинско обслужване в свои отдалечени региони", разказаха от Европейския колеж.

През 2011 г. в Пловдивска област са пребивавали 2004 чужденци от страни, които не са част от ЕС. Основната част от тях са членове на семействата на български граждани, лица с придобита виза тип „Д” за развиване на бизнес или търговски представители на фирми от трети страни.

Миналата година са издадени 13 трудови визи за областта – на 12 спортисти и 1 преподавател. През първото тримесечие на 2012 г. такова разрешение е получил само 1 чужденец – отново спортист, състезаващ се за отбор в района.

Далеч по-значимо е присъствието в бизнеса на имигрантите чрез собствените им фирми.

Припомняме ви, че точно преди година парламентът въведе възможността чужденци да работят в България със синя карта. Това стана с промени в Закона за насърчаване на заетостта, приети на второ четене.Със законопроекта се въведе забрана за наемане на незаконно пребиваващи чужденци.

В  Пловдивска област има 1664 граждани на трети страни, които са регистрирали фирми в региона от началото на 1992 г. до март 2012 г. Това са юридически лица, пререгистрирани до края на миналата година в Търговския регистър, както изискваше законът. По този начин са отпаднали предприятията, които никога не са извършвали или вече са преустановили дейност – направена им е служебна дерегистрация.

Най-много са турските граждани с фирми в Пловдивска област – 822, като компаниите са три пъти по-малко от броя на лицата съдружници. Предметът на дейност е много широк – от преработка на суровини, метали, търговия, туризъм, ресторантьорство, до шивашка промишленост – облекло и текстил, показват резултатите от изследването.

189 руски граждани са регистрирали фирмите си само в съдружия – с български, украински или съвместно с други руски граждани. Занимават се с търговия, транспортни и туристически услуги, имат агенции за недвижими имоти, обясни проф. Кръстьо Петков. Армения е родната страна на 134 граждани с регистрирани бизнес начинания в Пловдивско. В повечето случаи те нямат дейност, но за сметка на това включват много съдружници – 6 от фирмите имат  по 11 партньори арменци, като част от тях нямат назначено нито едно осигурено лице.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...