Бизнесът поиска ЕК да спази сроковете за наредба за ВЕИ

28.06.2016 | 12:34
по статията работи: econ.bg
Работодателите се опасяват от нови пазарни трудности за енергоемките производства
Бизнесът поиска ЕК да спази сроковете за наредба за ВЕИ
Снимка: Thinkstock/Guliver

Четирите национално представителни работодателски организации (НПРО) - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изразиха очакване да бъдат спазени срокове за нотификация на Наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това поискаха те в писмо до Герт-Ян Купман, генерален директор на ГД „Конкуренция“ към Европейската комисия. Сроковете бяха договорени на среща през април.

В писмото си работодателите изказват силното си притеснение от развитието на ситуацията около решението на Великобритания да напусне Европейския съюз - Brexit, което може да доведе до нови пазарни трудности за енергоемките производства, а това е още една причина за ускоряване на нотификацията на наредбата.

От бизнес организациите информират, че на 12 април т. г. са се срещнали с Купман, с организационното съдействие на зам.-министъра на енергетиката Николай Николов. По време на срещата представителят на ЕК съобщил, че горепосочената наредба може да получи нотификация до края на юни 2016 г., а срокът бе определен от Купман като „изпълним“.

Припомняме, че България е една от малкото държави в ЕС, която все още няма действащ механизъм за компенсиране на енергоемките производства от загубите, които търпят в следствие по-високите цени на енергията от ВЕИ.

Насоките на ЕК за държавна помощ в областта на околната среда и енергетиката позволяват подкрепа на конкретни сектори на икономиката, които имат важно място в световния износ, но под натиска на енергийните цени стават неконкурентоспособни в рамките на световния пазар. Почти всички страни-членки на ЕС прилагат тази възможност, за да поддържат конкурентоспособността на определени свои сектори, които са с голям дял в износа. Това поставя българските производители в неконкурентна позиция спрямо субсидираната продукция в другите страни от ЕС. Ето защо, България не трябва да пропуска възможността да предостави допустимата от ЕК държавна помощ за подпомагане на най-засегнатите производства, с голям дял на електроенергията в себестойността на продукцията, смятат работодателите. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...