Такса смет да се изчислява въз основа на количество отпадъци, а не на данъчна оценка, призова Милен Димитров, прокурист на "Екобулпак", по време на Български икономически форум "България 2009 - 2013 - икономически визии за европейско развитие".
Той представи един прост модел за управление на отпадъците, при който отпадъците се разделят на сухи и мокри и се рециклират, като от 90% сухи отпадъци, 80% може да се самофинансират. Това е добър модел за развитие на общините, като се изведат сухите отпадъци от твърдите битови отпадъци. Важно е да се осъзнае, че отпадъците са суровина, да не се изхвърлят и заравят в депа, а да се рециклират и да се произвежда енергия. Димитров посочи още, че "Екобулпак" е пионер и в изграждането на първи завод за енергийно оползотворяване на отпадъците.
От своя страна Филип Алексиев, изпълнителен директор на "Макметал Холдинг" АД, призова да се инвестира в опазване на околната среда. Той сподели, че икономическият растеж и устойчивото развитие може и трябва да вървят ръка в ръка.
Александър Кар от "Девня Цимент" съобщи, че България, поради своето стратегическо положение, благоприятства инвестициите на италианската група "Италчименти", която е най-големият инвеститор и производител на цимент в Средиземноморието. Той каза, че инвестициите в България досега възлизат на 200 милиона евро и се очаква да направят още 250 милиона евро за завод. В България италианската група притежава "Девня Цимент" във Варна и "Вулкан Цимент" в Димитровград.