Бизнесът е уморен от програми. През последните 20 години се появиха какви ли не проекти и програми. Бизнесът иска от Министерския съвет конкретни решения. Трябва държавата час по-скоро да се намеси и да прекъсне своеволията на местната власт. Това бяха само част от изказаните апели от страна на бизнес организации по време на публична дискусия в Министерския съвет, на която беше коментиран проект за Програма за по-добро регулиране за периода 2008-2009 г. Домакин на срещата беше премиерът Сергей Станишев. Участваха още министрите на икономиката икономиката и енергетиката и на администрацията и административната реформа Петър Димитров и Николай Василев. В дискусията се включиха още председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев, съпредседателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Александър Божков и др.
Премиерът подчерта, че за премахването и намаляването на административните режими са постигнати съществени резултати, но това е крайно недостатъчно. За да се поддържа добрият икономически темп на страната, трябва да се правят постоянно редица реформи, в това число и в действията на администрацията, категоричен е Станишев. През последните 7 г. страната ни е предприела редица действия, свързани с по-доброто регулиране. Разгледани са 360 режима, като 192 е предвидено да се отменят или облекчат. От тях вече близо 90% са опростени, отчете още министър-председателят.
Премиерът се спря и на факта за значението на тази програма в европейски аспект. По думите му по-доброто регулиране е ключов приоритет на Европейската комисия. През 2002 г. тя стартира мащабна програма за усъвършенстване на административното регулиране, а държавите-членки започнаха поетапни действия за подобряване на бизнес средата, за да се повиши конкурентоспособността на икономиката.
Сергей Станишев пое отговорност да предложи колкото се може повече мерки да попаднат в проекта на програмата, за да бъде тя още по-ефективна и полезна на бизнеса.
В програмата са заложени мерки за извършване на преглед за отстраняване на административните пречки и подобряване на административното регулиране върху стопанската дейност. Тези мерки ще стартират по-рано от самия проект на Програмата. Очаква се това да стане до месец юни тази година.
Реализацията на Програмата е добър вариант да бъде съкратена бумащината. В нея са залегнали конкретни мерки за подобряване на качеството на обслужване и стартирането на административния регистър.
Предвижда се още в Министерския съвет да бъде създадено звено за регулиране на работата на отделните министерства, свързани с дейността режимите, каза още премиерът.
На срещата премиерът още съобщи, че до края на седмицата ще стартира портал към Министерския съвет за обществени консултации. Адресът на портала е https://www.strategy.bg/. На него ще бъдат публикувани всички стратегически документи на страната. Ще се провеждат и online обществени консултации по проекти на основни нормативни актове.
На срещата част от представителите на бизнес организациите се обединиха около становището на Александър Божков, според което вече има достатъчно информация, за да се съкратят сроковете и да може да стартира писането на закони и подзаконови актове, облекчаващи режимите Той изтъкна, че за последните 2 години са били написани множество доклади по отношение на режимите. Световната банка има 3 доклада, БСК има най-малко 2 доклада, ЦИР - 2, отчете още Божков.
Сред предложенията на Българската стопанска камара е да бъде въведен единен софтуер за всички общини, за да се следи по всяко време как работи всяка една администрация.
Петър Димитров отчете, че 1935 режима "преследват" българския бизнес. От тях 392 са законово регламентирани. 1275 са на местно ниво.
Правителството предвижда да премахне 9 лицензионни режима на централно ниво и 1 лицензионен режим на общинско ниво, допълни министърът.
Той припомни и мястото на страната ни по отношение на правенето на бизнес. Въз основа на доклад на Световната банка (Doing Business 2008) страната ни e на 46-a позиция от 178 страни.