Бизнесът обмисля да намали сегашния размер на заплатите, за да съхрани работните места във времена на финансова криза. След като трудовите възнаграждения в бюджетната сфера бяха замразени, сега от Българската стопанска камара предлагат да се орежат заплатите и в някои браншове. Антикризисната стъпка ще обсъждат синдикати и браншови организации, съобщи БНТ.
Масовата практика сочи, че при финансово затруднение работодалите често прибягват до съкращения. От стопанската камара обаче не оценяват тази мярка като ефективна. Затова препоръчват намаляване на заплатите като оздравително хапче срещу болния пазар и замрялото производство. Така според експертите ще се запазят работните места и квалифицираните кадри.
"В условията на икономическа криза и спад на производството бизнесът иска да съхрани работните места. Това обаче ще наложи намаляване на заплатите в някои отрасли", каза заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков по време на Четвъртата регионална конференция "Корпоративната социална отговорност по време на криза". Той обяси още: "Много по-скъпо излиза един човек да бъде освободен, той да натовари още осигурителната система и респективно след това той при възстановяване на производството и на пазарите - след това той отново да бъде върнат на работа."
Той обясни, че в някои отрасли спадът на производството е повече от 50 процента, което ще наложи предоговаряне на заплатите. В противен случай трябва да се пристъпва към масови съкращения или закриване на производството. Потърпевши ще са химията, металургията, текстилът, информира Програма "Хоризонт" на БНР.
С колко и в кои сектори ще се орязват заплати все още не е ясно. Социалният министър Емилия Масларова оцени тази стъпка като разумна.
"Най-важното на този етап е да не допуснем масова безработица, да не допуснем фалити на структуроопределящи отрасли в икономиката", каза министър Масларова.
Съществува опасност от влизане на бизнеса в по-сивата периферия на икономиката. Вече се забелязва такава тенденция, каза още Бранков, цитиран от БГНЕС. В рамките на Европейския съюз нивото на "сивата" икономика е 16%. Според Бранков у нас този процент може би е два пъти по-висок.
Според социалния министър Емилия Масларова бизнесът трябва да е склонен да прави временни компромиси в условията на икономическа и финансова криза, предвид намаляването на работните места, на заплатите, отнемането на някои социални придобивки и закриването на цели производства.
Социалният министър заяви, че в момента не може да определи до колко обществото разбира значителната роля на корпоративната социална отговорност. Според Масларова тя има стимулираща роля за запазване на работните места. В този смисъл отговорността тук трябва да се превърне в стимул за бизнеса, така че работниците да се убедят, че организацията или фирмата в която работят, отчита техния интерес. При това положение и самите потребители ще са сигурни, че продукцията, която се предлага, ще има високо качество, тъй като е запазен потенциалът на организацията.
160 фирми вече са на ръба на оцеляването. Ръководителите им са подали в агенцията по вписвания заявления за неплатежоспособност. Ако се стигне до закриването на тези фирми, служителите им ще станат клиенти на трудовите борси. От началото на годината всеки месец между 3000 и 6000 души остават без работа. Настъпването на летния сезон леко подобри мрачната картина. През май цифрата на съкратените се е свила до 1700.
Чрез видеозапис своите послания към участниците в конференцията отправи и еврокомисарят за защита на потребителите Меглена Кунева, предаде Агенция "Фокус". Тя коментира, че е необходимо засилване и укрепване на доверието на обществото към бизнеса и пазарната икономика. Според нея, то трябва да се превърне в приоритет. Предприятията не бива да забравят интересите на потребителите, ако искат да допринесат за икономическото развитие, нито пък да се увличат по сложни маркетингови стратегии.