До 2035 г. по-света почти няма да останат бедни държави. Това смело твърдение бе изказано от най-богатия човек на планетата – съоснователя на Microsoft Бил Гейтс в годишният му доклад „Три мита, които блокират прогреса за бедните“. Оптимистичният текст, излязъл от името на фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ бе публикуван в навечерието на световния икономически форум в швейцарското курортно градче Давос.
Според Гейтс първият сериозен мит, който масово битува в съзнанието на хората, е че бедните страни са обречени да си останат бедни. Според него доказателство, опровергаващо това твърдение, е Китай, чиято икономика се развива бурно през последните десетилетия.
„Всяка нация в Южна Америка, Азия, Централна Америка (с вероятното изключение на Хаити), и повечето държави от бреговете на Африка ще се присъединят към нациите със средни доходи“, пише Бил Гейтс.
Според технологичната икона вторият мит е, че чуждестранната помощ е една голяма загуба. Примерът тук е с усилията, които международната общност прави в борбата си си полиомиелита (детския паралич). Масовата ваксинация е намалила случаите на заболяването до 400 на година – многократен спад от 350-те хиляди души заболели от детски паралич преди четвърт век.
"Следващият път, когато някой ви каже, че можем да орежем бюджета, като намалим чуждестранната помощ, се надявам, че ще го попитате дали това ще стане на цената на повече хора, които ще умрат“, пише Гейтс.
"До 2035 г. детската смъртност в почти всички държави по света може да достигне нивата на тази в САЩ през 1980 г.“, прогнозира магнатът, който е един от гостите на форума в Давос.
Третият мит в списъка му, че спасяването на човешки животи ще доведе до свръхпренаселеност. „Може да ви се струва противоречащо на интуицията, но страните с най-висок процент на смъртност, имат най-стремглаво растящата популация в света“, казва милиардерът, който тук цитира съпругата си Мелинда: „Ние правим бъдещето устойчиво когато инвестираме в бедните, а не като удължаваме страданията им“.
През седмицата на форума в Давос смята Бил Гейтс ще разпространява оптимистичните си идеи на публичните сбирки и в частни разговори.