Биомасата в Старозагорско имала голям потенциал за производство на ток

12.01.2010 | 16:58
по статията работи:
Експерт: Ветровият потенциал в региона е сериозен, но неговото използване е силно ограничено, заради липса на терени
Биомасата в Старозагорско имала голям потенциал за производство на ток

С най-голям потенциал сред възобновяемите източници на енергия в Старозагорски регион е биомасата - продукт на животновъдството и твърдите селскостопански отпадъци. Те са концентрирани особено много в общините Стара Загора и Чирпан. Бъдещи инсталации за производство на биогаз могат да достигнат капацитет 70 мегавата, което е впечатляваща мощност. Това заяви Александър Пенчев, изп. директор на "Ди Ес Ди България" ООД и експерт в областта на алтернативните източници на енергия. На семинар с участието на общински служители от различни общини от област Стара Загора той представи резултатите от проучване на потенциала на всеки един от възобновяемите енергийни източници в общините от Старозагорска област. Обследването е в рамките на проект Европейско сътрудничество за европейски просперитет, който Търговско-промишлена палата - Стара Загора реализира по Оперативна програма "Регионално развитие". Той цели обмен на добри практики и развитие на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в Старозагорски регион. След направения анализ ще бъде избрана общината с най-добри показатели на даден енергиен източник, в която ще бъде реализиран конкретен проект. Това ще доведе до провличане на инвеститори и до намаляване на вредните емисии. Партньори по проекта са Областна администрация - Стара Загора и администрацията на провинция Терни, Италия.

Проектът е уникален и се прави за първи път в България и ще улесни до голяма степен бъдещи инвеститори в тази сфера, защото те ще разполагат с детайлна база от данни, каза Александър Пенчев.

Слънцето в България също е с голям потенциал. Слънчевите колектори, които се използват за топлене на вода са икономически изгодни и са много подходящи за болнични и детски заведения, и хотелски комплекси, коментира още специалистът.
По отношение на използването на слънцето за производство на електрическа енергия, интерес има, но инвеститорите са се насочили към инсталиране на фотоволтаичните панели предимно в неизползвани терени.

"Никой не обръща внимание на покривите на производствени халета, на складове, където процедурите по инсталирането на мощностите са твърде опростени и има изградена инфраструктура", каза още Александър Пенчев.

Ветровият потенциал в региона също е сериозен, но неговото използване е силно ограничено, заради липса на терени. Например, северната част на областта попада в защитени територии, в които не могат да бъдат монтирани ветрогенератори. Освен това не е препоръчително да се инвестира в подобни съоръжения на площи, които са над 1500 метра надморска височина, защото има голяма опасност от обледеняване на машините, коментира още експертът, цитиран от Икономически портал на регион Стара Загора.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...