Социалният министър Бисер Петков обеща по-късно днес да има разчети на това колко пари ще са нужни за за лична помощ на хората с увреждания. Днес той се срещна с протестиращите в София майки на деца с увреждания, а на срещата присъства и омбудсманът Мая Манолова, съобщи "Нова телевизия".
Държавата обаче не е готова да говори за пари и срещите ще продължат и в следващите три дни, каза Петков.
"Проблемът е, че министерството не разполага с данни за това какви са потребностите на различните групи лица с увреждания", коментира омбудсманът Мая Манолова.
Майките на деца с увреждания се заканиха да продължат протеста си с палатковия лагер пред парламента, който те разположиха там на 1 юни, докато не бъде приет законът.
Вчера Петков се срещна с майки на младежи с множество увреждания във Варна, които живеят в палатков лагер в центъра на града. Те настояват за индивидуален подход и избор на социалните услуги, които са им нужни.
В България има около 80 хил. души с над 90% увреждания. 10 хил. от тях са със 100% инвалидност и имат нужда от 8-часова грижа от друг човек.
Отговорните за хората с увреждания са в командировка
В същото време пряко отговорните служители в министерството - зам.-министър Росица Димитрова и държавният експерт от отдел "Интеграция на хората с увреждания" Надежда Харизанова, са на луксозна командировка в Ню Йорк, пише вестник "Сега". От 12 до 14 юни те представят "положителния опит и постигнатите резултати в България" за правата на хората с увреждания и деинституционализацията на децата с увреждания.
Насред кризата с оставката на Петков, който в понеделник беше отстранен от Борисов, а във вторник - върнат обратно, за да "отърве премиера от палатковите лагери", в профила на министерството във "Фейсбук" се появиха снимки на Димитрова и Харизанова от Ню Йорк. Общата стойност на пътуването на двете служителки е 16 150 лв., става известно от документ, с който "Сега" разполага.
След запитване на изданието за командировката пресцентърът на министерството разпространи съобщение до всички медии какво е правила зам.-министърът на конференцията. "Социалното включване на хората с увреждания трябва да е на равни начала с всички останали групи от обществото", заявила Димитрова в централата на ООН. Тя подчертала, че българското законодателство дава гаранции за недискриминация и равни възможности за всички. И обяснила, че у нас се разработва нов закон за социалните услуги, който "ще създаде иновативен модел на финансиране и подобряване на качеството, ефективността, управлението и мониторинга на социалните услуги".
Тъкмо законът, който хвали Димитрова, е отхвърлен от майките, защото не подкрепя всички хора с увреждания, а само най-тежките случаи.