Свободата на избор за раждане вкъщи трябва да важи както за родилките, така и за медиците. Това изказа като мнение в ефира на bTV доктор Валентина Григорова. Тя е началник на отделение в АГ болница „Тина Киркова“, а коментарът ѝ е по повод искането на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правна регламентация на раждането вкъщи.
„Медицинският екип трябва да може да избере дали ще поеме риска и отговорността за два човешки живота при домашни условия, при липса на организирана системна мрежа“, уточни Григорова.
Вчера БХК обяви, че ще заведе дело в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от името на бременна жена. Тя желае да роди у дома си, но не може да го направи поради уредбата на българското законодателство.
Организацията уточни, че в страни като Австрия, Белгия, Франция, Холандия, Германия и Великобритания раждането в домашни условия с асистенция на медицински лица е уредено законно. Забраната на подобна мярка е характерна за „държавите от бившия Източен блок“. ЕСПЧ е сезиран с жалби на гражданки на последните три държави, като Унгария вече е осъдена по казуса.
Григорова обаче изтъкна, че във всички случаи трябва да има подготвени медицински лица, които да реагират в такава обстановка при евентуално приемане на законодателството и у нас.
В момента раждането в здравно заведение се води от екип с акушер, водещ самото раждане и друг негов колег, който поема бебето. При нужда се разчита и на неонатолози.
Страните, в които мярката е одобрена, изискват транспорт на родилката от вкъщи до болница за минимум 5 минути. При нея обаче не отива лекар, а специално обучени кадри за опериране в домашни условия.
Статистиките сочат, че в Холандия близо 30% от ражданията са в домашни условия. В Австрия пък е позволена интервенция в присъствието само на един акушер.