Близо 1 млн. българи нямат личен лекар.
Това съобщи вчера доц. Петко Салчев, един от авторите на доклада за "Първичната здравна помощ в България” през 2001-2009 г. Според документа, реализиран с института "Отворено общество”, най-много са неосигурените в Кърджалийско - 20,1%, следвани от тези в Силистренско - 19% и Търговищко - 18,5%. А най-малко са хората без вноски в София-град - 9,1%. След тях се нареждат живеещите в Смолянско и София-област с 10,1%.
Процентът на хората по области, които са си избрали джипи, е в следните граници: от 79 на сто в Силистра до 92 на сто в Смолян и Габрово.
Общопрактикуващите лекари са 4131. Според стандарта, заложен в Националната здравна карта обаче, на България са нужни още 1000 джипита, пише вестник "Труд".
Средният месечен приход на семейния лекар е между 2500 и 2700 лв., посочи доц. Салчев. "Не е работа на "Отворено общество” да посочва доходите на съсловието, защото при средно записани 1000 пациенти, един колега взема между 1500 и 1800 лв. и като се разплати с медсестрата и покрие консумативите си, му остават значително по-малко”, коментира д-р Любомир Киров, шеф на сдружението на общопрактикуващите лекари.
Екипът на доц. Салчев е изчислил и колко ефективно работят джипитата на базата на платените от НЗОК дейности. В профилактиката отличници са областите Софийска, Разградска, Видинска и Търговищка. "Много зависи в тези райони колко са осигурените, какъв е социалният им статут, какво правят институциите там и кой отделя цял един ден за профилактика”, заяви д-р Киров. И продължи: "У нас говоренето е много, мисленето е малко, а правенето е още по-малко”.
Личните лекари се справят много добре с имунизациите, защото отчетената минимална ефективност е 73,06%, а в 1/4 от областите е максималната - 100%.