Близо 400 нови крадци влизат в "професията" всеки месец

29.12.2010 | 10:09
по статията работи:
Между 20 и 30 жилища биват обрани ежедневно в столицата
Близо 400 нови крадци влизат в "професията" всеки месец

Между 20 и 30 жилища биват обрани ежедневно в столицата. Това съобщи в предаването "Тази сутрин" на bTV Янко Янколов - началник сектор "Престъпление срещу собствеността" в СДВР. В тази бройка влизат и домовете в района на София, уточни той и допълни, че се наблюдава намаление на набезите, спрямо миналата година.

По време на коледните празници е било съобщено за шест обира

Годишно обявените са около 3 000, но в действителност са повече, тъй като много хора не уведомяват полицията за случилото се. Може би това е така, защото откраднатото е нещо незначително, предположи той, цитиран от bTV.

Данните, които изнесе Янколов, са спорни, заяви журналистът във вестник "24 часа" Слави Ангелов. По думите му за 15 минути в страната ще станат две кражби. Набези има средно на всеки седем минути. В Търговище, например, обирите са скочили с 215%. В страната има голям глад, затова и кражбите са се увеличили.

Всеки месец близо 400 нови крадци влизат в професията, смята Ангелов

Когато хората усетят, че в дома им има обирджия и го покажат по някакъв начин, той най-често побягва, защото по-късно може да бъде разпознат. Всеки трябва да прецени своите възможности - дали да излезе срещу него и как точно да постъпи. Ако може, трябва да се обади на телефон 166 или 112, посъветва Янколов.

Повечето от крадците не са склонни към насилие. Страх ги е да не оставят следи или ДНК, които по-късно да бъдат използвани срещу тях, посочи Ангелов и даде пример с легендарния обирджия Венци Лисицата. При сблъсък с жертва, на пода пада кръв. Следва проверка, разпознаване. Оказва се, че Лисицата има десет присъди.

Срещу него тръгва дело, вървят разпознавания, но той така и не отива зад решетките. Нека хората да покажат, че го виждат, но да не нападат, посъветва журналистът. Първото, което обирджиите правят, е да се ослушат, гледат през ключалки и едва след това атакуват. Имало е десетки влизания докато хората спят, съобщи Ангелов.

Престъпниците използват всичко, което е в техен плюс, посочи Янколов

Има случи дадено жилище да бъде наблюдавано по цели седмици, преди да бъде извършена кражбата. Луксозните жилища определено са предпочитани. Ориентир за това е дограмата, климатиците и т.н. Има доста гастрольори, които идват от провинцията. СОТ не е излишен. Колкото прегради, толкова по-добре, каза още той.

Престъпниците използват червен пипер, черен пипер. Слагат си от парфюмите, намиращи се в дома на жертвата. Целта е да се заличи мирисът им и следовото куче да бъде максимално затруднено. По принцип кучето не е сериозно доказателство, смята Ангелов.

СОТ-ът малко се лепи като стикери на СИК и ВИС навремето

Има начини той да бъде заглушен. Обирджиите влизат в жилището, знаейки, че системата е включена. Облепват сензорите, оставят телче на вратата. Сотаджиите идват, не откриват никой, а по-късно те се връщат, за да довършат вече започнатото, разказа журналистът.

Янко Янколов препоръча касовите врати с многостранно заключване

Поне ги забавят, добави той. Около 70% от кражбите са с чупене на патрон, 10-20 % са с разбиване. Най-дръзкият обир от частен дом напоследък е бил на около килограм злато и пет шест скъпи часовника. Влезли на втория етаж, собствениците си били вкъщи, но паник-бутонът не работел. Батериите били изтощени. Златото било в сейф. Стояли са по малко от пет минути и са избягали по същия път, разказа той.

Хората крият ценностите си на различни места, но ако имат време, крадците винаги ги намират

Журналистът от вестник "24 часа" разказа за случай, при който пари са били скрити в шперплат на врата, но пак са били намерени.

Има случаи на една площадка да разбият всички апартаменти. Обикновено гледат по-малък обем, по-голяма стойност. Всичко си е до човека. Ако е по-бдителен, ще забележи че го наблюдават, смята Янколов.

Крадци обикалят по жилищата с букет цветя, търсейки своя приятелка, само за да проверят къде ще им бъде отворено. Зависи колко професионално са подготвени, те маркират с конец, та дори и с косъм местата, които по-късно да посетят.

Хубаво е да се помисли за входа - да има врата след пощенските кутии

Трябва да се слагат камери от тези, които не се виждат и, които записват, а записът се съхранява. Те не са скъпи, но са ефективни, смята Ангелов.  

Разкриваемостта на този тип престъпления е около 10-12%. Тяхното доказване е трудно, тъй като групите са много, а и има много обирджии, които идват от провинцията. Последният случай, когато задържахме всички беше при Митницата на летището, съобщи Янколов.

Не дръжте пари в дома си,

посъветва Ангелов. Лошото е, че въоръжените грабежи се увеличават. Зачестяват, и са точно колкото и кражбите. Много често влизат с оръжие - това го нямаше преди, посочи журналистът. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....