Младежите в България са бедни, но въпреки това не работят. Близо всеки трети българин на възраст между 20 и 29 години влиза в групата на бедните, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Но само 56,1% от младежите на тази възраст работят, при средно 65,1% за страните от Европейския съюз.
По-малко от българските младежи работят само в Гърция, Италия и Румъния. Най-малко работят младите хора в Италия. Там се трудят само 48,2% от хората на възраст между 20 и 29 години. На второ място е Гърция, където 50,5% от младите работя, а Румъния остава на трето място с 53,7% работещи младежи. От данните на Евростат не става ясно каква е причината голям дял от младите хора в тези страни да не работят - дали няма работа за тях или предлаганите условия на труд са такива, че предпочитат да не работят.
Най-често младежите работят в Малта и Нидерландия. В Малта 84 на сто от хората на възраст между 20 и 29 години работят, а в Нидерландия работещите млади хора имат дял от 83,5%. Характерно за Нидерландия е възможността за почасова работа, предлагана от много работодатели. Там 44,6% от работещите хора между 20 и 29 години се трудят почасово, което поставя Нидерландия на първо място в ЕС по този показател. Средно за страните от ЕС близо 20% от младежите се трудят при непълно работно време, а в Нидерландия делът на тези хора е над два пъти по-голям. В България ситуацията е напълно различна. Само 3,2% от работещите младежи в страната се трудят почасово, като по този показател сме на последно място сред страните от ЕС.
Голям е делът на работещите млади хора и в страни като Германия, Дания и Австрия. Но и там е голям делът на почасово заети младежи. Например в Германия работят 75,8% от хората на възраст между 20 и 29 години, а от тях 24,6% са с непълно работно време. В Австрия работят 76,7% от младежите, а 27,4% от тях се трудят само по няколко часа на ден. Това им дава възможност да съчетаят работата с образованието. Освен това там надниците за работа на младежите са високи, което привлича младите хора на пазара на труда. В Германия минималната заплата за пълен работен ден е 1997 евро, а в Нидерландия е 1995 евро.
В България минималната работна заплата е 780 лв. (398,81 евро), а с решение на Министерски съвет минималната заплата за един час работа е 4,72 лв. Това прави по 2,41 евро на час и то преди данъци и осигуровки. При такива надници е разбираемо защо много млади хора предпочитат да не работят. Любопитно е, че младите жени в страната работят по-рядко от връстниците си. В страната работят само 49,6% от жените на възраст между 20 и 29 години, докато 62,2% от мъжете на тази възраст работят.
В България 30,5% от хората между 20 и 29 години са в риск от бедност и социално изключване. Това означава, че или доходите им са под линията на бедност или имат материални лишения (не могат да си позволят поне 7 от 13 основни стоки и услуги) или членовете на семействата им работят под 20% от времето през годината. България е сред четирите държави от ЕС с най-голям дял на младежите в риск от бедност и социално изключване.