Болестта шап продължава да се разпространява в Бургаско, защото животните се оглеждат свободно, имат досег с диви животни, преминали през границата с Турция. Това заяви днес изпълнителният директор на Агенцията по храните Йордан Войнов.
Адекватните мерки : умъртвяване на животните и дезинфектиране или спешна ваксинация на 10 км зона от мястото на заразата.
Българската агенция по безопасност на храните е получила одобрение от страна на Европейската комисия за мерките, предприети за спиране на разпространението на заразата.
Разходите, които до момента са вложени от страна на държавата за борба с шапа, възлизат на около 700 000 лв. Войнов обясни, че на 01.04.2011 г. агенцията ще поиска допълнително финансиране от ЕК.
Ако се налага, ще бъдат взети драстични мерки за спиране на разпространението на шапа, като например да бъдат изпратени водоноски до засегнатия район и да бъдат осигурени фуражи за изхранване на животните, за да бъдат отглеждани в затворени стопанства, за да нямат контакт с преносители на заразата, смята Войнов и допълни, че слагането на заграждения е неефективна мярка, тъй като мрежите се унищожават от бракониери и дървосекачи.
Йордан Войнов засегна и темата за вноса на хранителни продукти от Япония. Той обясни, че внос няма от 2 години, но въпреки това е поискал среща с представители от посолството на Япония, където е било уточнено, че трябва да се налагат рестриктивни мерки, за да не се разпространяват следните храни, произведени в съответните префектури: спанак и какина, отгледани в префектурите Фукушима, Ибараки, Точиги и Гунма; прясно сурово мляко произведено в префектура Фукушима.