Глобалните банки, застрахователи и инвестиционни мениджъри продължиха да редуцират бонусите на служителите си и през миналата година, сочи новопубликувано изследване, цитирано от Financial Times. Анализаторите са открили, че все по-голяма част от финансовия свят е започнала да прехвърля средствата от бонусите към основните заплати на заетите.
Болшинството от компаниите, участвали в изследването на консултантската агенция Mercer, са изтъкнали, че заплатите на работещите в тях са се покачили с повече от 5%, а бонусите им са спаднали със същия дял. Едва малка част от запитаните са посочили, че ще увеличат осезаемо заплатите през настоящата година, което може би показва, че наложените лимити върху бонусите след кризата от 2008 г. все още оказват ефект върху финансовия свят.
През настоящата година мениджъри на фондове поведоха битка с регулаторните органи в Европейския съюз срещу предложението действието на ограниченията, които вече действат в банковия сектор, да бъде приложено и в сферата на инвестициите. Ограниченията налагат таван върху стойността на бонусите, които служителите в банковата индустрия могат да получават, като допълнителните плащания не могат да надвишават повече от 2 пъти основната заплата на банкерите, a 40% от сумата трябва да бъде забавена с поне 3 години.
Но регулациите в ЕС и страничните ефекти, които пораждат, имат и други критици. „Продължава да съществува гледището, че фокусирането върху гарантираното възнаграждение елиминира връзката между заплащането и представянето на служителите и всъщност може да се окаже контрапродуктивно за работата, когато се съпоставят финансовите ползи с поетия от служителите риск“, коемнтира директорът в Mercer и съавтор на доклада Дърк Винг.
Изследователите са открили, че освен фиксираната заплата се увеличава и делът на „възнагражденията, базиращи се на ролята в организацията“: „Повече от 57% от анализираните банкови организации имат възнаграждения, базирани на ролята на служителя в организацията, а още 6% от институциите планират да ги въведат. Много малко организации, в които този вид плащане вече съществува, възнамеряват да го елиминират – едва 4% сред всички региони и отрасли“, се посочва в анализа.