Борисов: България вече не е заинтересована от Бургас-Александруполис

07.07.2010 | 09:42
по статията работи:
Страната възнамерява да се оттегли от партньорството с Русия и Гърция, след като международната екологична оценка стане готова
Борисов: България вече не е заинтересована от Бургас-Александруполис

България "вече не е заинтересована" от проекта за изграждане на петролопровод от Черно до Егейско море след щетите, които нанесе на околната среда петролният разлив в Мексиканския залив. Това заявява в интервю за Financial times премиерът Бойко Борисов.

От думите му става ясно още, че страната възнамерява да се оттегли от партньорството с Русия и Гърция, след като международната екологична оценка стане готова в началото на следващата година.

След разлива в Мексиканския залив, не мисля че ще бъде безопасно за танкерите да се разтоварват на офшорен терминал в област, където се развива голяма част от нашия туризъм, коментира българският премиер.

285-километровият петролопровод между Бургас, който се намира на югозападното крайбрежие на Черно море, и Александруполис, който се намира на северното крайбрежие на Егейско море, трябваше да помогне намаляването на трафика от танкери в натоварения Босфорски пролив. Проектът беше забавен от протестите на природозащитни групи и местните хора.

Петролопроводът ще ни носи не повече от 35 млн. евро годишно под формата на транзитни такси, но ще застраши туристическата ни индустрия, която ни носи по 10 млрд. евро годишно, обяснява още премиерът в интеревюто си. То става факт преди визитата на високопоставената руска делегация, която посети страната във връзка с трите големи енергийни проекта и отпадането на посредниците в новите газови договори.

Според високопоставени източници на FT в България, страната може да избегне плащането на глоба според условията на Трансбалканското партньорство, ако се оттегли от проекта въз основа на отрицателна екологична оценка.

Съобщението идва в момент, когато България се стреми да получи значително намаляване на цената на природния газ от Русия при преговорите с първия вицепремиер Виктор Зубков и директора за износа на "Газпром" Александър Медведев. Германия купува газ от "Газпром" на почти половин цена от тази, която плаща България. Същото се отнася и за Турция. Защо същият газ трябва да поевтинява, след като напусне България и влезе в Турция, пита премиерът.

Според представените от него данни, дело на консултантска компания "East European Gas Analysis", България плаща по 295 щатски долара за 1000 кубични метра газ, а в същото време Германия плаща 150, а Турция - 155 за "синьо" гориво, преминаващо транзитно през страната

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.04   1079 г. – Със заповед на полския крал е екзекутиран епископа на Краков Станислас, който по-късно е канонизиран и става покровител на Полша. 1241 г. –...