За България проектите "Южен поток" и "Набуко" са еднаво важни по значениe. По втория проект обаче, имам забележки към Европейския съюз (ЕС), свързани с темповете на неговата реализация. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на официалното откриване на международния енергиен форум "Енергийна конференция за Югоизточна Европа: Енергетика без граници - от национален към регионален подход", който се провежда днес в София. Форумът е част от срещата на енергийните министри на страните от Югоизточна Европа.
По проекта „Южен поток" вече учредихме с Русия смесена компания, която да направи предпроектните проучвания. Припомняме ви, че на 13 ноември тази година, по време на посещението на руския премиер Владимир Путин у нас, двете страни подписаха споразумение и устав за създаване на съвместното акционерно дружество "Южен поток - България", което ще отговаря и стопанисва газопровода.
Премиерът заяви още, че се надява на форума да бъде обсъдено бъдещото строителство на втората ни атомна централа в Белене.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви, че с настоящия форум се надява страните от Югоизточна Европа да поставят началото на един общ план за развитието на енергетиката в региона.
Българското правителство поема ангажимента да действа отговорно и да дава навременно, балансирано мнение по отношение либерализацията на енергийния пазар на Балканите, подчерта Трайков.
България действа на парче и няма цялостно изградена енергийна стратегия, заяви пред участниците във форума председателят на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм Мартин Димитров.
Едната седмица се обсъжда проектът "Белене", другата - "Южен поток". Правителството трябва да направи дългосрочна енергийна статегия и да престане да обсъжда поотделно всеки проект, каза още Димитров.
Другият акцент, които постави лидерът на СДС, е свързан с диверсификацията на пазарите. Страната ни трябва да купува газ от различни източници, а не да е зависима само от Русия, изтъкна Димиров.
От много време се говори за интерконектерните връзки на България с Румъния и Гърция. Реализацията на тези енергийни проекти трябва да се превърне в приоритет за политиката на кабинета, препоръча той. Нещо повече - връзките трябва да бъдат разширени и с другите Балкански страни, препоръча Димитров.
Форумът продължава до късно тази вечер. Очаквайте още подробности в Econ.bg от международната енергийна среща.