Взаимноизгодното сътрудничество между България и Русия е част от прагматичните отношения между двете страни. То остава на дневен ред въпреки евроатлантическия път на развитие на България. Това заяви премиерът Бойко Борисов в ексклузивно интервю за ИТАР-ТАСС и телевизия "Росия-24".
"Нашите отношения с Русия датират от много векове, ние сме православни народи, християни", отбелязва министър-председателят. Той припомня, че Русия е изиграла решаваща роля за освобождението на България от османско владичество и подчертава, че това се пази дълбоко в народната памет, информира БТА.
Отношенията между България и Русия не бива да се оценяват по проекта АЕЦ "Белене", призовава министър-председателя. Според него вината е както на руската, така и на българската страна. "През 2006 г., когато бе обявено, че централата ще се строи, в сключения договор не бяха посочени най-важните параметри - колко ще струва проектът и как ще ескалира стойността му. Във връзка с липсата на точни параметри проектът започна да се бави", разказвa Борисов.
Kогато той и правителството на ГЕРБ дошли на власт през 2009 г., "естествено никой не искаше да разваля договора". "И така започнахме да водим преговори за цената на проекта. И когато шефът на "Росатом" Сергей Кириенко се срещна с мен в София, той на свой ред посочи, че вината е на руската страна и на българското правителство, доколкото не беше определено как ще ескалират разходите", подчертава Борисов.
Той отрича българското правителство да е било против руската технология. Проектът "Белене" бил спрян заради липсата на финансиране. Борисов разказва как Русия предложила да финансира строежа на централата, но така и не посочила кой лихвен процент иска да използва.
Най-подходящото място за използване на реактора, предназначен за АЕЦ "Белене", според българския премиер е площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това е така тъй като там има хранилища за ядрени отпадъци, електропреносна система, инфраструктура и над хиляда инженери, специалисти в ядрената сфера, които сега са без работа.
Другият спрян българо- руски енергиен проект - за изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис", е можел да навреди сериозно на Българското Черноморие в екологичен план. Борисов подчертава важното значение на туризма за българската икономика. Евентуална екологична катастрофа като тази в Мексиканския залив "просто би унищожила туризма в нашата страна за стотици години".