"За мен не остана да направя първа копка". Това е казал премиерът Бойко Борисов по време на редовното правителство заседание в сряда, става ясно от стенограмата от срещата на министрите, цитирана от БГНЕС. Премиерът е добавил, че досега предишните управляващи са направили три първи копки на АЕЦ "Белене", три на прохода "Шипка", а на магистрала "Марица" Костов бил направил първа копка и на други обекти.
Кабинетът е обсъдил обявяването на републиканския път от Русе до Маказа като обект с национално значение.
"И аз съм специалист вече в тази област. В България има пет транспортни коридора, най-европейски транспортни коридори. Даже тук (в София, бел.ред) като погледнете от прозорците ще видите, че първото, което са направили римляните, най-хубаво се виждат белите плочи отдолу. И там, където са минали и са направили пътища, до ден - днешен около тях има градове, проспериращи и казват "Тук преминава римският път", обръща се министър-председателят към министрите си.
Премиерът продължава с думите, че най-ценното нещо, което има България, е това, че е разположена на кръстопът. "И за това сме и толкова брулени, но ценното, от което може да се изкара дивидент за държавата, това е, че е на кръстопът".
Борисов дава пример на министрите с думите: "Представете си, ако след няколко години вече, когато строителството на Дунав мост 1 е готово, защото тогава ще бъде готов и "Дунав мост 2", от Русе през Бяла, през Полски Тръмбеш, през Велико Търново, представете си, четири лентов път, Дебелец, Дряново, Габрово, там вече преминава тунела под Шипка, си го представете, Казанлък, Стара Загора, Средец, слизаме надолу към Димитровград, Хасково, Черноочене, Кърджали, Момчилград, Маказа и влизаме в Гърция. Представете си, че карате по четирилентов път. Това разстояние ще се преминава сигурно за час и половина, защото ще се пресече напряко България. Сега това разстояние, ако трябва да го преминете, ви трябва един ден".
Премиерът предлага кофинансиране на тези проекти. "Това е новата съвременна България, ако искаме да си я представим как изглежда. Всичко друго след това ще се нареди около тези пътища", заявява още министър-председателят.
"Така че когато говорят, че не се яде асфалтът, тях просто ги и яд, че не са направили нищо и знаят, че когато това бъде направено и стане факт, ще остане за хората и в следващите десет, петнадесет, двадесет години ще дава плодове на следващите поколения", заключва премиерът.