Подобно разклащане на институциите в България като импийчмънт на президента в момента не е добро за страната. Това заяви днес премиерът Бойко Борисов. Той допълни, че е готов да свика консултации, за да се отрегулира конфликта между няколко политически партии от център-дясно и Георги Първанов.
Според премиера сега е трудно да се прави импийчмънт, защото държавата стои стабилно пред европейските институции.
Едно такова разклащане не е добро, само че той (бел.ред - президентът Георги Първанов) с неговото поведение даде изключително много поводи колегите от център-дясно да го критикуват остро. Поставя деликатното положение, когато президентът атакува мен и правителството, а те го атакуват него. Ние какво да правим?, коментира премиерът.
Въпреки това той заяви, че ще поиска от иракските власти документите по сделката "Петрол срещу храни". Борисов изрази надежда, че от президентската институция осъзнават отговорността, която са поели с подобни изказвания на Първанов.
По думите на Бойко Борисов евентуален импийчмънт ще доведе до негативно влияние за България в Европа. Според него държавният глава е "бетониран на поста си", защото Конституционният съд е негов, а всички мандатни длъжности на съдии и прокурори са назначени от БСП, ДПС, НДСВ и Георги Първанов, пише Dariknews.bg.
В условията на тази криза при липсата на пари, ни трябва само да говорим за предсрочни избори, коментира още Борисов. Той добави, че най-малко се притеснява от нови избори и че вече е поел сам отговорността. Според него тази криза с президентската институция е неприятна и е произлязла от нищо.
Острата реакция срещу правителството от страна на президента не беше обоснована. Очаквам разум и очаквам да върнем назад обидите, които всеки един от нас е понесъл, заяви Борисов, цитиран от БГНЕС. Той уточни, че проверките ще продължат, а ревизиите ще бъдат давани на прокуратура.
Премиерът обясни, че в парламента текат консултации с партньорите на ГЕРБ за свалянето на президента. Той добави, че това трябва да е за поука на президентската институция.
В същото време лидерът на „Атака" Волен Сидеров отново призова президентът Георги Първанов да подаде оставка. Той каза, че стои зад искането си за стартирате на процедура по импийчмънт на държавния глава.
Ето как отговори Сидеров на въпрос дали ако президентът се извини, „Атака" ще оттегли искането си за предсрочно прекратяване на мандата на държавния глава:
Ще седна и ще помисля. От чисто християнска гледна точка всяка покана трябва да се приема, защото всеки е в състояние да сгреши и ако потърси извинение за грешките си... Аз съм го правил, премиера Борисов също съм виждал как го прави, но в крайна сметка това е проява на силния човек. Силният човек е този, който може да каже: "Да, сбърках, съжалявам".
Дали г-н Първанов ще го направи, ще видим. Аз не мога да гадая. Ако се извини, като християнин съм длъжен да му простя, иначе няма да бъда християнин. Продължавам да смятам, че той трябва да подаде оставка. Импийчмънтът дали ще се реализира или не, зависи от аритметика, от наслагване, от комбиниране на гласове, от преценка на юристи. Много по-просто е той да направи този морален жест и да каже: "Аз се провалих като президент, подавам оставка" и както се казва, ще остане в историята.
ГЕРБ, РЗС, "Синята коалиция" и "Атака" са започнали консултации във връзка с искания импийчмънт на президента. Това съобщи пред журналисти в кулоарите на парламента съпредседателят на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова по-рано днес, предаде Агенция „Фокус".
Първото решение, което са взели групите, е да излязат с декларация, в която настояват държавният глава да изпълни възложеното му в чл. 98 т. 6 от Конституцията на България задължение, когато има предложение на Министерски съвет, да освободи двамата посланици в Турция и САЩ.
Четирите парламентарни групи са възложили на експерти юристи, които да изготвят общи мотиви за искания импийчмънт, под които да започне събирането на подписи.
При положение, че има определено навлизане в чужди правомощия и неспазване на задълженията по Конституцията, президентът дължи извинение не само на Министерския съвет, но и на Народното събрание, каза Фидосова. Запитана дали, ако президентът освободи посланиците, депутатите ще се откажат от искания импийчмънт тя каза: От правна гледна точка, ако това ще бъде едно от основанията, може да сме в ситуация, че вече нямаме такова основание, което да ни служи за причина за повдигане на обвинение срещу президента.
По думите на Фидосова президентът трябва поне веднъж или два пъти в годината да ходи в парламента, за да информира депутатите по важни въпроси.
Партия "Ред, законност и справедливост" се обявява не само за импийчмънт на президента, а за импийчмънт на цялата държавно-политическа система, която продължава да властва през последните 20 години по сценарий на старата комунистическа номенклатура. Това се казва в декларация на ПГ на РЗС, която беше представена от парламентарната трибуна от председателят на групата Яне Янев.