Борисов: Трябва да запазим собствеността върху газопреносната мрежа

10.06.2016 | 17:53
по статията работи: econ.bg
Очаквам от ЕК разбиране и помощ по всички спорни теми, каза премиерът
Борисов: Трябва да запазим собствеността върху газопреносната мрежа
Снимка: Thinkstock/Guliver

Запазването на собствеността върху газопреносната система е стратегическа задача за България. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си с еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер.

"Знаете за монополното положение на "Булгартрансгаз". Според комисията ние се опитахме да обясним какви мерки сме взели там и че всъщност запазването на собствеността върху газопреносната система е изключително важна и стратегическа за България задача. Разговаряхме и по делата, и по проектите, които имаме, запознах ги и с руските тръби, които стоят на нашите пристанища и с процедурите, които текат по "Южен поток". Очаквам от Европейската комисия разбиране и помощ по всички спорни теми, защото действително, съгласно европейските директиви, ние трябва да изпълним доста от техните предписания", заяви премиерът.

Припомняме, че според приетия преди дни доклад за Плана за действие за 2016 г. с мерките, произтичащи от членството на България в ЕС, от общо 148 мерки със срок на изпълнение до 31 май, са изпълнени само 9. Неизпълнението представлява 38,5%. 16 от неизпълнените мерки са свързани със стартирали процедури за нарушения по чл. 258 от Договора за функционирането на ЕС.

Законопроектите, представляващи неизпълнени мерки, пък са общо 27. От тях 9 са внесени в Народното събрание и се намират на различен етап на приемане. По отношение на останалите 18 законопроекта отговорните ведомства трябва да положат допълнителни усилия за ускоряване на роцеса по тяхното разработване, съгласуване и внасяне в парламента.

В разговорите днес са били обсъдени различни проекти и проблеми, сред които и този с руските тръби, които стоят на българските пристанища, както и по процедурите, които текат по "Южен поток", стана ясно от думите на премиера.

Маргрете Вестагер пък подчерта важната роля на България в изграждането на Европейския енергиен съюз.

"Сигурността на доставките и достъпните цени са важни за всеки европейски гражднин. Бавно и постепенно трябва да се извърви този преход на енергийните ни системи така, че да се постигнат и ангажиментите, свързани с изменението на климата. В тази връзка имаме много общи неща - желанията на България не само в газовия сектор, но и прехода към използване на възобновяеми източници", посочи Вестагер, цитирана от Българско национално радио.

По думите й сътрудничеството с България е отлично. Българските приоритети са сходни на европейските и са част от тях, смята еврокомисарят.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...