Натискът от страна на френския президент за признаването на легитимността на либийската опозиция предизвика гневна реакция в България, която твърди, че ключови фигури от Либийския временен съвет са тясно свързани с мъченията на шестте български сестри, които бяха държани около 10 години в северноафриканската страна, предават световните агенции, цитирани от агенция "Фокус".
Обясних на европейските лидери, че членове на съвета в Бенгази са сред хората, измъчвали българските медици в продължение на осем години и това ни струва близо 60 милиона долара, заяви българският премиер Бойко Борисов пред журналисти след европейската среща в Брюксел.
Премиерът не спомена конкретни имена на членове на либийската опозиция, които са били свързани с мъченията. Той обаче направи аналог със ситуацията в България, като заяви, че през 1998-1999 година на власт са дошли именно бивши членове на комунистическото Политбюро от периода преди 1989 година.
Мнението на всички е, че режимът в Либия трябва да си отива. Това коментира снощи в предаването „Панорама” по БНТ премиерът Борисов, който участва в срещата на върха на ЕС в Брюксел на тема "Либия”. Той допълни:
По-важното е без военна намеса да се намерят формите за демократично развитие на региона в Северна Африка. Напомних днес (вчера - бел.ред.) за това, което имахме като проблем с Либия, с българските медици. Това, което е важно, според мен, е да няма военна намеса, с максимум хуманитарна помощ, с всякаква помощ за хората там, за да може те да останат на своя територия и да не дойде тази бежанска вълна към София.
Шестте български медицински сестри бяха обвинени от Либия, че са заразили 400 либийски деца с ХИВ. През 2007 година сестрите бяха освободени, а България опрости дълг на Либия на стойност 60 милиона долара.