Борсите в Азия с колебливо представяне и през втория търговски ден за годината

05.01.2016 | 12:04
по статията работи: Даниел Василев
Факторите, довели до срива на Шанхайската борса през понеделник, все още са налице
Борсите в Азия с колебливо представяне и през втория търговски ден за годината
Снимка: Sxc.hu

Борсовите индекси в Азия отчетоха умерено покачване по време на търговията през втория търговски ден за годината, но инвеститорите продължат да са неуверени в действията от страна на Пекин за възстановяване на растежа на търговията, предаде Reuters. Вчера Шанхайската фондова борса се срина със 7,02%, което доведе първоначално до преустановяване на търговията за 15 минути, когато спадът ѝ достигна 5%, и до окончателното ѝ преустановяване в 13:34 часа шанхайско време.

При отварянето си днес първоначално индексите в Китай отново тръгнаха надолу, но постепенно се възстановиха, като индексът CSI300, включващ най-големите компании, листнати на борсата в страната, затвори с леко повишение от 0,3%. За сметка на това шанхайският съставен индекс SSEC затвори на червена територия с 0,3%.

Волатилността в региона оказа въздействие и върху други борсови индекси. Широкият индекс на MSCI - MIAPJ0000PUS, включващ акции в региона на Азия и Тихия океан, но в който не попадат японски ценни книги, също отчете спад с 0,3% в края на деня, след като за кратък период от време успя да се задържи на зелена територия. Японският Nikkei N225 също спадна с 0,4%, а австралийската фондова борса затвори със спад от 1,6%.

Въпреки това сривът на Шанхайската фондова борса, който вчера се отрази и на основните европейски индекси, днес не оказа силно въздействие върху търговията на Стария континент и инвеститорите oчакваха, че британският FTSE 100, немският DAX и френският CAC 40 ще отворят с покачване от 1%. Въпреки това обаче към късния следобед DAX изгуби 0,49% и спадна до по-ниска стойност от тази, на която затвори вчера, достигайки 10 232,85 пункта.

Слабото представяне на борсата в Китай в понеделник беше генерирано от продължаващия спад на индустриалното производство в страната. Индексът на мениджърските поръчки във втората по големите икономика на света продължи понижението си и през декември, когато се сви до 48,2 пункта спрямо 48,6 пункта месец по-рано. Така индексът остана на негативното си равнище под 50 пункта, което разделя спада на индустриалното производство от нарастването му.

Сривът на Шахайската фондова борса принуди Народната банка на Китай да инжектира ликвидност на пазарите, чрез която да поддържа лихвите по кредитирането на ниски равнища, посочи Reuters. Въпреки това основните проблеми пред инвеститорите не са разрешени, като производството и в Китай, и в САЩ се задържа на разочароващо ниски и спадащи нива и в началото на текущата година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...