Брекзит и президентските изборите в САЩ удариха германския износ

18.11.2016 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Износът на Германия към нейния най-голям търговски партньор в лицето на САЩ пък се е свил с цели 10,5% през третото тримесечие
Брекзит и президентските изборите в САЩ удариха германския износ
Снимка: БГНЕС

Германският износ за Великобритания и САЩ е спаднал рязко през третото тримесечие, показват данни на Федералната статистическа служба с които разполага агенция Ройтерс, като това подчертава негативното въздействието от гласуването на британците за напускане на ЕС (Brexit) и от президентската надпревара в САЩ върху международната търговия на водещата европейска икономика.

Износът за Великобритания, която е третият по големина експортен пазар за Германия, се е влошил с 4,7% през периода юли - септември в сравнение със същото тримесечие на миналата година, когато износът към Обединеното кралство се увеличи с 11 на сто.

Износът на Германия към нейния най-голям търговски партньор в лицето на САЩ пък се е свил с цели 10,5% през третото тримесечие, показват данните на Федералната статистическа служба, като за първите девет месеца на година немският експорт към американския пазар се е понижил с 6,3 на сто.

От своя страна немската индустриална и промишлена камара (DIHK) прогнозира, че за цялата 2016-а година износът към САЩ ще се понижи със 7 на сто, след като година по-рано експортът на Германия към нейния най-голям търговски партньор нарасна с 19% до общо 114 млрд. евро.

Това представлява истинска спирачка пред нашия най-важен експортен пазар, заяви пред Ройтерс икономистът от DIHK - Фолкер Трейер, обвинявайки за слабия износ несигурността, причинена от жестоката президентската надпревара между кандидата на демократите Хилъри Клинтън и републиканците Доналд Тръмп, който в крайна сметка спечели изборите в САЩ на 8-и ноември.

Несигурността е много голяма, най-вече след победата на Тръмп, посочи Трейер, добавяйки, че външно икономическата програма на новоизбрания президрнт не е обнадеждаваща, тъй като той многократно говори за евентуално налагане на митнически тарифи, а това притеснява германските износители.

Трябва обаче да се има предвид, че през настоящата година Германия разчита предимно на частното вътрешно потребление и на увеличаването на държавните разходи, които да заменят износа като основен двигател на икономическия растеж.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....