През последното тримесечие на 2016 година икономиката на Великобритания се разшири стабилно, което нарежда Обединеното кралство сред водещите икономики с най-солидно темпо на растеж през изминалата година въпреки драмата, свързана с гласуването на британците в края на юни за напускане на ЕС, показват предварителни оценки на британската официална статистика ONS.
Брутният вътрешен продукт на Острова се разшири през периода октомври - декември с 0,6% спрямо третото тримесечие, когато също нарасна с 0,6%, докато средните прогнози на финансовите пазари бяха за леко забавяне на темпото на растеж до 0,5 на сто. На годишна база БВП на Великобритания нарасна през последното тримесечие на 2016-а година с 2,2% на сто след аналогичен растеж през третото тримесечие.
За цялата изминала година британската икономика се разшири с 2,0%, забавяйки слабо темпото на растеж от 2,2 на сто, отчетено през 2015-а година. Тези резултати съвпадат с последната оценка на МВФ и са доста по-добри от оценката на Фонда за общия растеж на всичките водещи икономики, известни като страните от Г-7.
Според ONS добрият икономически растеж през четвъртото тримесечие се дължи в най-голяма степен на сектора на услугите, който формира около 80% от цялостната британска икономическа активност. Търговията на едро и дребно, услугите в пътническия и туристическия бизнес, както и търговията на автомобили са в основата на този икономически подем в края на 2016-а година.
Индустрията в сектора на услугите нарасна с 0,8% на тримесечна и с 3,0% на годишна база. В същото време индустриалното производство остана на нивото от третото тримесечие, когато то се сви с 0,4% и нарасна спрямо същия период на 2015-а година с 1,5 на сто, но промишленият сектор се разшири с 0,7% на тримесечна и с 1% на годишна база. В строителния сектор беше отчетен слаб растеж от 0,1% спрямо предходното тримесечие и повишение с 0,8% спрямо година по-рано.
Днешните солидни данни ще бъдат приветствани от управляваща Консервативна партия в момент, когато британския премиер Тереза Мей се подготвя за стартиране на процедурата по излизането на страната от ЕС, като официалните преговори по "Брекзит" би трябвало да започнат преди края на месец март.
Мнозина икономисти обаче предупреждават за забавяне на британския икономически растеж през настоящата година, тъй като потребителите в страната могат да ограничат своите разходи с оглед на рязко повишаващата се инфлация, дължаща се на обезценката на лирата стерлинг в резултат на "Брекзит".
Потребителските цени се повишиха през декември с 1,6%, отбелязвайки най-солиден растеж от повече от две години насам, като Английската централна банка очаква, че през 2017-а година инфлацията ще надвиши нейното целево ниво от 2 на сто. Също така трябва да се има предвид, че продажбите на дребно във Великобритания отбелязаха в края на 2016-а година най-солиден спад от близо пет години насам, сигнализирайки, че британците може би вече започнаха да броят по-внимателно всяко тяхно пени.
Поради това не е изненадващо, че британската лира не реагира позитивно на днешните данни, отбелязвайки известно понижение на валутния пазар. След данните на ONS паундът се търгува в часово дъно за деня към 1,2594 долара, отстъпвайки от сутрешен 6-седмичен връх около 1,2673 нивото. В същото време еврото отскочи от днешно триседмично дъно около 0,8470 британски лири и в момента се търгува малко над 0,8500 нивото.