Британската лира може да загуби статута си на световна резервна валута в случай на “твърд“ Brexit

14.10.2016 | 12:00
по статията работи: econ.bg
“Стандард енд Пуърс“ посочи, че британското правителство навлиза в “опасни води“ в преговорите с ЕС и рискува да навреди сериозно на бъдещата траектория на икономически растеж на Великобритания
Британската лира може да загуби статута си на световна резервна валута в случай на “твърд“ Brexit
Снимка: БГНЕС

Великобритания рискува да направи неправилен прочит на политическия пейзаж в Европа, като британската лира е изправена пред опасността да загуби статута си на една от основните световни резервни валути, ако властите в Лондон не успеят да осигурят пълен достъп до единния европейски пазар след Brexit, предупреди кредитни агенции “Стандард енд Пуърс“. 

Една от трите водещите рейтингови агенции посочи, че британското правителство навлиза в “опасни води“ в преговорите с ЕС и рискува да навреди сериозно на бъдещата траектория на икономически растеж на Великобритания, което може да има дългосрочни последици както за профила на дълга, така и на кредитоспособността на страната. “Стандард енд Пуърс“ се опасява, че загубата на безпрепятствен достъп до европейския единен пазар (известен като “твърд“ Brexit) ще има непредвидими последствия за бизнеса, но поне досега правителството не показва загриженост по този важен въпрос. 

Рави Батиа, който е директор на агенцията, отговарящ за  кредитен рейтинг на Великобритания каза: Изглежда, че гледната точка на британските власти е следната: Ние сме една голяма и значима икономика, европейците изнасят много за нас, така че те трябва да ни дадат това, което ние желаем. Но дали това наистина е вярно? Повечето отделни страни - членки на ЕС обаче не изнасят толкова много стоки и услуги за Великобритания и поради това вече се вижда втвърдяване на отношението преди старта на преговорния процес за Brexit. 

Рави Батиа също така каза, че Великобритания има ограничена възможност за самостоятелни инфраструктурни проекти и върви по доста тънка линия по отношение на бюджетната си политика. Преди Brexit британските власти имаха политика на планирана фискална консолидация, но ние вече не сме сигурни, че ще види това в бъдеще, допълни той. Ако те са склонни на по-големи фискални разходи, това ще помогне за стимулиране на икономическия растеж, но в същото време те ще трябва да финансират тези разходи, повишавайки по този начин дефицита и нивата на дълга, които вече са доста високи, предупреди Рави Батиа. 

“Стандард енд Пуърс“ лиши Великобритания от топ “ААА“ кредитен рейтинг непосредствено след гласуването през юни в подкрепа за Brexit, намалявайки го с цели две степени до “АА“, въпреки че агенцията предупреди предварително за подобен ход, посочвайки че подобно гласуване ще доведе до по-малко предвидима, по-нестабилна и по-неефективна политическа рамка във Великобритания. Агенцията ще направи своята следваща оценка за кредитния рейтинг на Обединеното кралство в края на октомври.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...