Данните за инфлацията във Великобритания надхвърлиха предварителните очаквания, след като на месечна база цените са нараснали с 0.2 на сто, а на годишна – с 1%. Предварителните прогнози на икономистите бяха съответно за 0.1% и 0.9%. В резултат паундът се покачи с един процент спрямо долара до 1.2298. Добрите данни ще създадат спорове дали Английската централна банка трябва да предприеме ново понижение на лихвите.
Ефектите от Brexit още не са отразени в икономическите данни, тъй като силното понижение на британския паунд имаше ефект на въздушна възглавница за икономиката. Въпросът, пред който са изправени от централната банка, е дали да променят монетарната си политика, рискувайки бързо повишение на инфлацията и ново понижение на лирата.
В САЩ данните за потребителските цени не поднесоха изненада, оправдавайки предварителните очаквания на икономистите. На месечна база цените са нараснали с 0.3 на сто, а на годишна – с 1.5%.
В резултат на това доларът нямаше ясно изразена посока. Доларовият индекс, измерващ представянето на зелените пари спрямо шест от основните валути, остана почти без промяна на ниво от 97.90 пункта.
Еврото първоначално успя да нарасне спрямо долара, но след публикуването на данните за потребителските цени в САЩ отстъпи, завършвайки с понижение от 0.17 на сто до 1.0980.