Британското управление за контрол и спазване на нормите на поведение на финансовите пазари ( Financial Conduct Authority, FCA) ) е взело решение да проучи внимателно първичното публично предлагане на токени (токен или още монетна опознавателна форма на криптовалута или още първоначално публично предлагане на монети на криптовалути - Initial Coin Offering, ICO), в рамките на които компаниите пускат собствени токени на борсите за криптовалути.
Както се казва в съобщението на FCA, бързият ръст на обемите от такива сделки и курсовете на криптовалутите за последните 12 месеца са довели до нарастване на спекулативния интерес.
„Може да се направят различни паралели между ICO и първичното публично предлагане, затвореното пласиране на ценни книжа и други сделки. В зависимост от структурата, ICO могат да пападат в периметъра на регулиране“, отбелязват от FCA.
По-рано през тази седмица Централната банка на Китай напълно забрани ICO. Китайскитя финансов регулатор заяви на 4 септември, че ICO е вид набиране на средства, което може да бъде свързано с измами и финансови пирамиди. В решението на банката се казва, че от понеделник, 4 септември всички операции с ICO трябва да бъдат прекратени, ICO платформите не трябва да участват в обмяна на услуги между валути, да не се обезпечават със злато, виртуални монети и токени.
Регулаторите от САЩ и Хонконг избраха подход, по-близък до този на Великобритания, печелейки допълнително време за проучване на този нов начин на отношения и потонциалнато му влияние върху пазарите и икономиката.
Общият обем на ICO, проведени по целия свят за последната година е в обем от 1,6 млрд. долара.