Британските банки могат да загубят паспортните си права за единния европейски пазар

20.09.2016 | 09:10
по статията работи: econ.bg
Трябва да се има предвид, че някои британски консерватори имат желание за "твърд" подход за Brexit, при който целта е се преустановят всички досегашни търговски връзки с ЕС и да се сложи край на свободното движение между страната и останалите 27 членове н
Британските банки могат да загубят паспортните си права за единния европейски пазар
Снимка: под лиценза на creative commons

Британските финансови институции могат да изгубят техните т.нар. "паспортни права", които им позволяват да оперират свободно на финансовите пазари в Европа, ако страната вземе решение за радикално излизане от ЕС, предупреди шефът на Бундесбанк и виден член на ЕЦБ - Йенс Вайдман.

В съвместно интервю за няколко европейски вестници, включително за британския ежедневник Guardian и за немския Sueddeutsche Zeitung, Вайдман посочи, че паспортните права са обвързани с единния пазар и автоматично ще престанат да бъдат прилагани, ако Великобритания не бъде поне част от Европейското икономическо пространство (ЕИП).

"Паспортните права" са от решаващо значение за британските финансови институции, много от които работят от Лондон и предоставят услуги в рамките на ЕС. Тези права елиминират нуждата от индивидуални лицензии, за да оперират в различните европейски държави.

Трябва да се има предвид, че някои британски консерватори имат желание за "твърд" подход за Brexit, при който целта е се преустановят всички досегашни търговски връзки с ЕС и да се сложи край на свободното движение между страната и останалите 27 членове на съюза.

Загуба на паспортните права може да нанесе сериозен удар върху статута на Лондон като център за финансови услуги и в резултат на това редица банкови институции биха обмисли преместване на техните седалища, посочи Йенс Вайдман. Като значителен финансов център и седалище на важни регулаторни и надзорни органи, Франкфурт е доста атрактивен и би посрещнал новодошлите, отбеляза шефът на Бундесбанк, но в същото време той допълни: Аз не очаквам масово изселване от Лондон към Франкфурт.

Вайдман също така предупреди, че не са правилни заключенията, че негативният шок върху икономиката на Великобритания от Brexit се е оказал по-малко тежък, отколкото очакванията. Великобритания все още дори не е подала официална молба за напускане на ЕС, посочи той и подчерта, че прекъсването на тесните връзки с ЕС и Германия, на които понастоящем се радва Великобритания, може да причини сериозно ограничаване на британския икономически растеж.

Коментирайки провежданата от ЕЦБ парична политика, Йенс Вайдман заяви за пореден път, че колкото по-дълго останат в сила прекалено ниските лихвени ставки, толкова по-големи ще бъдат рисковете в бъдеще.

Той също така изрази загриженост, че ЕЦБ може да се сблъска с конфликт на интереси по време на изпълнението на своите "двойствени" ангажименти, включващи определяне на паричната политика и същевременно банковия надзор в еврозоната.

Централните банкери са под все по-голям натиск за решаване на всякакви проблеми, които се простират далеч отвъд провежданата от тях парична политика, посочи шефът на Бундесбанк. Така например след Brexit всички се обърнаха незабавно към централните банки и разчитат на нас, за да се успокоят шоковите вълни и да се даде на политиците време, да решат техните проблеми, допълни Вайдман.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...