Британският бизнес би губил милиарди годишно от митнически проверки след Брекзит

11.09.2017 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Лондон обяви в хода на преговорите за напускане на съюза, че ще прекрати членството си и в митническия съюз, който свързва страните членки и ще договори нов
Британският бизнес би губил милиарди годишно от митнически проверки след Брекзит
Снимка: БГНЕС

Въвеждането на  митнически режим между Великобритания и страните - членки на Европейския съюз, ще струва на британския бизнес между 4 и 9 млрд. паунда (4.4 и 9.9 млрд. евро) всяка година, сочи доклад на неправителствената организация Institute for Government (IfG), цитиран от "Ройтерс".

Лондон обяви в хода на преговорите за напускане на съюза, че ще прекрати членството си и в митническия съюз, който свързва страните членки и ще договори нов, високотехнологизиран режим или ще сключи "митническо партньорство", което ще премахне нуждата от митническа граница.

В доклада "Осъществяване на Брекзит: Митници" IfG казва, че правителството трябва да даде колкото може повече яснота на бизнеса и да му помогне да планира адаптацията си към новия митнически режим.

Близо 180 000 британски търговци в момента действат само на територията на Европейския съюз. Ако трябва да попълват митнически декларации след Брекзит, от тях ще се събират около 200 милиона такива документа на година. Тъй като една струва между 20 и 45 паунда, загубите ще достигнат до 9 милиарда лири. "Мащабът и цената на промяната за много търговци може да е значима. Правителството трябва да влезе в подробен диалог с тях за промените, разбирането на нуждите им и да им даде колкото време е възможно, за да се адаптират", се казва в доклада.

Европейският съюз, за разлика от Обединеното кралство, не желае разговорите за отношенията след Брекзит (включително "търговската" част) да започват, преди да е постигнат напредък по трите ключови въпроса, с които диалогът започна - правата на европейските граждани във Великобритания (и обратното), статута на границата между Ирландия и Северна Ирландия и споразумението за финансовите задължения на Лондон към съюза.

Докладът предлага митническите изисквания да се отделят от физическата граница, да се запази достъп до ключови компютърни системи на Европейския съюз и да се създадат работни групи с частния сектор за въвеждане на необходимите промени. Според IfG, за да се избегне сценарият "Брекзит на ръба на пропастта", правителството трябва да се увери, че всички - от операторите на пристанища до превозните компании и местните власти, са готови за промяната. Необходимо е и сътрудничество с ЕС, за да се гарантира, че различни въпроси, които изникват на европейски пристанища, няма да създават трудности по снабдителната верига.

"В миналото (компаниите) имаха години, за да се нагодят към към каквито и да било промени (инициирани от) правителството; сега имат по-малко от 20 месеца да се подготвят, без дори да е ясно за какво се подготвят", се казва в доклада. "Дали ще е успешна промяната зависи от това всички тези организации да са готови."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...