През последните 30 години англичаните преминаха от дух на колониализъм към придобиване на ваканционни вили в чуждестранни държави. Такива дестинации са например Марбеля (Испания), Умбрия и Тоскана (Италия), Прованс (Франция), а в последните години – слънчевите и невероятно красиви български брегове. И няма нищо чудно в това – все пак едва ли нормален човек би искал да прекара лятната си почивка на дъждовния Албион. Някои британци търсят имоти просто за да живеят на по-спокойно и красиво място, а други – за да спечелят от препродажбата им.
Всеизвестен факт е, че интересът на английските граждани към българското Черноморие е доста голям, що се отнася до Балканските страни. Но според румънското издание "The Diplomat", този интерес вече спада и се пренасочва към Румъния (областите на южна и западна Трансилвания и Букурещ). Какви са причините според публикацията на румънското списание?
"С България е свършено", твърди Дейвид Косгрейв, който е шеф на Romania Off-Plan, високо котирана фирма за продажбата на недвижими имоти. "България се превърна в разочарование за инвеститорите от Великобритания и Ирландия", казва той. "Цените не растат и годишните доходи са малки. Има множество празни апартаменти в зимните курорти и сезонът там е твърде кратък. Вярваме и считаме, че брокерите масово прехвалват България и условията там." Като голям минус за българското обслужване се оценява " масовото сервиране на халби бира Carling и целодневните пакети закуски, изглеждащи все едно са взети от "Хийтроу". Според "The Diplomat", българската надежда за привличане на инвеститори е, че качественият живот може да бъде маскиран като "истински" - с пилета, разхождащи се на предната веранда, прасета, настанени във външната тоалетна и крави, преживящи в гаража.
От друга страна, Румъния е все още не достатъчно добре разработена територия и има голям потенциал за инвестиране според мнението на Дамиен Тиери, изпълнителен директор на Romanian Properties Ltd. Според него едно от най-добрите места за закупуване на имоти в Румъния е Брашов. Само за няколко седмици неговата фирма е продала 11 апартамента в старата част на града. Собственикът на ваканционната къща "Casa Anglia", Роджър Мийд, казва, че тук почти всеки туристически бизнес е доходоносен. "Ще има нужда от заведения, бистра и клубове, когато градът започне да посреща по-голям поток от туристи", твърди той. Спекулантите вече са надушили възможността и купуват земя, за да я продадат на по-високи цени впоследствие. "Истинската цена е 20-25 евро на квадратен метър, но местните искат цена от 35 евро нагоре и често я получават", допълва Мийд.