Протестите срещу Wall Street ("Уолстрийт") и социалното неравенство между най-богатите в САЩ и обикновените хора продължават да набират скорост, като вчера (05.10.11) в Ню Йорк 10 хил. души се присъединиха към движението Occupy Wall Street ("Окупирай Уолстрийт") и преминаха по улиците на Голямата ябълка, пише Bloomberg.
Протестиращите отново изразиха недоволството си от подкрепата на властите за "балони", като Citigroup и Bank of America, за чието спасение през 2008 година бяха хвърлени 700 млрд. долара.
"Спасихме банките, а сега те не дават заеми. Просто се държат с нашите пари и си увеличават корпоративните премии", обобщава настроенията Джоан Хър, една от хилядите, включили се в протестите.
Безработицата в САЩ продължава да расте и в резултат много хора губят домовете си заради просрочени ипотеки, казват демонстрантите.
Интересна гледна точка на събитията предложи Лорънс Финк, главен изпълнителен директор на BlackRock – най-големият фонд по обем на управлявани активи в света. Той сподели, че разбира протестиращите.
"Това не са безделници, които се чудят какво да правят между обяд и вечеря. Виждаме хора, които са основата на икономиката, да излизат на улицата, защото губят надежда", заяви Финк.
Същевременно станалата доста популярна хакерска група Anonymous ("Анонимните"), която се закани да унищожи Facebook и успя да пробие системата на Pay Pal, също подкрепи протестите.
Хакерите пуснаха съобщение в YouTube, в което казват, че в знак на солидарност с каузата ще "изтрият" Нюйоркската фондова борса от интернет.