Броят на фалитите на европейски компании ще се увеличи през следващата година, сочи изследване на Standard & Poor’s, цитирано от Bloomberg. Според рейтинговата агенция причината за това е спада на поръчките към компаниите, занимаващи се със суровини в Азия. В дългосрочен план се очаква темпът на нарастване на фалиращите компании в Европа да се задържи на около 3,2%.
Изследователите от Standart & Poor's очакват броят на компаниите на Стария континент, които обявяват фалити, да нарасне до 2,4% на годишна база през 2016 г., като по този начин техният брой ще скочи с 0,9 процентни пункта спрямо фалиралите компании през тази година. Освен това съотношението дълг към приходи на европейските компании изпревари пиковите си нива от 2009 г., като данните на рейтинговата агенция сочат, че брутният дълг на компаниите е достигнал 3,3 пъти стойността на активите им. Този феномен отново е свързан със състоянието на китайската икономика, в която се наблюдава спад на вноса поради забавянето на индустриалното производство, което оказа негативно въздействие върху минния отрасъл в Европа, както и върху логистичните компании и петролния сектор. Забавянето на развиващите се пазари може да окаже и негативно въздействие върху отрасъла на потребителските стоки, смятат от Standart & Poor's.
"Наблюдава се голям дисбаланс между търсенето и предлагането на определени стоки и в индустриите, свързани с търговията, като до голяма степен това се дължи на факта, че икономическият растеж в Азия и Тихоокенския регион е по-бавен от очакваното", посочи кредитният анализатор Пол Уотърс, цитиран от Bloomberg. "Това излага някои компании на нарастващ кредитен риск и потенциално покачване на заплахата от фалит", допълва още той. Компаниите, които използват активите си като гаранция за отпускането на заеми за текущите си сделки също са в риск.
Въпреки това темпът на нараствне на броя на фалитите в Европа е по-бавен от този в САЩ, където според рейтинговата агенция той ще се покачи с 3,3% на годишна база през идната година. По-голямата част от фалитите ще бъде в петролния сектор, коментират от Standart & Poor's.