Европейската комисия е готова да предприеме конкретни действия за защита на европейските интереси, ако те бъдат засегнати от новите санкции на САЩ, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, цитиран от агенциите. Той се изказа след редовно заседание на Комисията с участието на всичките 28 еврокомисари.
"ЕС е изцяло ангажиран с режима на санкции срещу Русия. Но единодушието по отношение на санкции в рамките на Г-7 и тясното сътрудничество със съюзниците са основна предпоставка за пълно прилагане на Минските споразумения. Това е основна цел, която се споделя от ЕС и САЩ", каза Юнкер.
"Американският законопроект може да има непредвидени последици, които да повлияят на интересите на ЕС в енергийната сигурност. Затова Еврокомисията взе днес решение, че ако опасенията на ЕК не бъдат взети под внимание в достатъчна степен, сме готови да действаме в рамките на няколко дни.
Принципът "Америка на първо място" не може да означава, че Европа е на последно. ЕС сега използва всички дипломатически канали, за да изрази опасенията си пред САЩ и съюзниците им", каза председателят на Еврокомисията. В комюнике, публикувано след заседанието, се подчертава, че "еврокомисарите са изразили загриженост, по-специално от това, че законопроектът може да засегне самия принцип на енергийна независимост на ЕС".
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс отказа да коментира какви конкретни мерки може да бъдат предприети по отношение на САЩ.
По-рано в. "Файненшъл таймс", който разполага с документ, подготвен за днешното заседание на ЕК, съобщи, че "ответните мерки" на ЕС предвиждат получаване от администрацията на американския президент Доналд Тръмп на публично или писмено уверение, че Вашингтон няма да въведе такива санкции, които да засягат интересите на ЕС. Други предлагани стъпки може да са въвеждането на специално законодателство, което да поставя европейските компании извън ефекта на санкциите, както и подготовка на съответстващи с регламента на СТО ответни мерки. ЕС може също да въведе ограничения за достъпа на американски компании до европейските капиталови пазари.
Камарата на представителите на Конгреса на САЩ прие законопроекта за затягане на санкциите против Русия, Иран и Северна Корея, предадоха агенциите. Проектът, приет с голямо мнозинство, е минал въпреки възраженията на Доналд Тръмп, отбелязват световните агенции. Сега президентът е изправен пред дилема - дали да наложи вето. Конгресмените подкрепиха приемането на мярката с 388 гласа "за" при два "против". Законопроектът получи силна подкрепа както от страна на съпартийците на Тръмп в Републиканската партия, така и от Демократическата партия.
Сега той трябва да бъде приет и от горната камара на американския Конгрес, Сената, преди да отиде при президента, който да го подпише или да му наложи вето.Политическите лидери в Сената засега не са казали кога може да разгледат законопроекта. Белият дом заяви, че проучва приетия от Камарата на представителите на Конгреса на САЩ законопроект за затягане на санкциите срещу Русия, Северна Корея и Иран. "Макар президентът да подкрепя налагането на строги санкции срещу Северна Корея, Иран и Русия, Белият дом проучва законопроекта на камарата и очаква на бюрото на президента да бъде представен окончателен вариант на законодателни мерки", каза говорителката на Белия дом Сара Сандърс.
Евросъюзът успя да убеди САЩ да внесат редица важни промени в законопроекта за санкциите срещу Русия, но безпокойството остава, заяви германският правителствен говорител Мартин Шефер. "За безпокойството говори не само немската промишленост. Преди около четири седмици безпокойство изрази и външният министър на Германия, а също австрийският канцлер. За тези четири седмици ние - правителството на Германия, Еврокомисията, Евросъюза - представихме на Вашингтон нашите аргументи. Текстът на приетия законопроект е значително подобрен в сравнение с това, което ние видяхме преди четири-шест месеца", добави Шефер.
Според него не е редно да се провежда индустриална политика "под прикритието на санкции" и немската страна изразяваше и преди такава позиция. "Това остава актуално, ние и занапред ще казваме това на нашите партньори", добави той. Законопроектът за новите американски санкции, одобрен от Камарата на представителите в Конгреса, може да навреди на европейската енергийна сигурност и на немската икономика.Това заяви пред ТАСС Фолкер Трайер от Съюза на германските търговско-промишлени камари.
По думите му санкциите са планирани така, че да оказват екстериториално влияние. Ако на немските фирми бъде забранено да участват в прокарването на газопроводи, тогава може да бъдат спрени важни проекти по безопасността на енергоснабдяването. В този случаи това ще засегне чувствително немската икономика", поясни Фолкер Трайер.