Брюксел иска въглеродните емисии да бъдат ограничени с минимум 40 на сто до 2030 г. Това решение на лидерите на страните-членки е част от компромис за енергетиката и климата, който беше постигнат между тях. От Европейския съюз (ЕС) настояват до 15 години дялът на възобновяемите енергийни източници да нарасне до поне 27%, като се очаква същия ръст да бъде постигнат по отношение на енергийната ефективност.
Компромисът е станал възможен, след като държавните и правителствени ръководители са отчели, че не всички страни имат еднакви възможности да постигнат тези цели. Това обяснява председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от БНР.
По неговите думи той се базира на няколко основни принципа, от които: „Първо – справедливост. Всяка страна ще допринася според благосъстоянието и капацитета си. Второ – солидарност. Тя включва допълнителна подкрепа за страните с по-ниски доходи – и чрез по-адекватни цели, и чрез допълнително финансиране, което да им помогне да догонят останалите в процеса на преход към чиста енергия”.
За гарантирането на енергийната сигурност в рамките на съюза е взето и решението за увеличение на интерконекторните връзки между държавите-членки.
Според друга договореност е необходимо да се развиват ключови проекти от общ интерес в газовата сфера, като конкретно е посочен конкурентният на "Южен поток" "Южен газов коридор", който трябва да доставя природен газ към Европа от Каспийския регион и Близкия изток.