Европеската комисия (ЕК) предупреди гражданите на ЕС да закрият профилите си във Facebook, ако искат да опазят личните си данни от тайните служби на САЩ, съобщи британският Тhe Guardian.
Предупреждението бе направено от адвоката на Комисията Бърнард Шима в рамките на дело, което разглежда дали данни на европейски граждани са защитени, ако бъдат изпратени в САЩ. Делото е заведено заради разкритията на бившия служител на американските тайни служби Едуард Сноудън, който обяви, че правителството на САЩ има достъп до личните данни на всеки онлайн потребител.
ЕК не успя да отговори дали закона "Safe harbor", който има за цел да пази личните ни данни в интернет, може да осигури адекватна защита на данните на гражданите от ЕС при изпращането на тези данни през Тихия океан в САЩ. В същото време без този закон в сегашния му вид е нелегитимно да се пренася информация извън ЕС.
В делото, освен Facebook, обвиняеми са също Apple, Microsoft, Skype и Yaho.
На делото отново беше поставен и въпросът дали американската правителствена програма Prism, която има за цел да събира данни (законосъобразно), е нарушила стандартите за "адекватност" на защитата на личната неприкосновеност на европейската Директива за защита на данни.
За съществуването на програмата стана ясно, след като Едуард Сноудън разказа за нея и показа нагледно, че САЩ притежават данни на европейски граждани, притежавани от американски компании, допълва iNews.
Макар функционалността на "Safe harbor" да е поставена под въпрос, според ЕК е необходимо да съществува от политическа и икономическа гледна точка.