Брюксел размаха пръст на България заради отпадъците от миннодобивната промишленост и информацията от личните документи. От Европейската комисия (ЕК) са изпратили две мотивирани становища до правителството ни за спазване на европейското законодателство в областта на околната среда и вътрешните работи.
„Директивата относно миннодобивните отпадъци има за цел предотвратяването или намаляването, доколкото е възможно, на неблагоприятните въздействия върху здравето на човека и околната среда, породени в резултат на управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост“, обясняват в свое официално съобщение от ЕК.
Според Комисията има редица недостатъци в националното ни законодателство, които могат да доведат до по-ниско равнище на защита на здравето на човека, както и на околната среда.
„България все още не е приела необходимите мерки, поради което Комисията сега изпраща мотивирано становище. Ако България не предприеме действия в срок от два месеца, Комисията може да сезира Съда на ЕС“, казват още от европейската институция.
По отношение на сферата на вътрешните работи от ЕК са поискали от България, Естония, Гърция и Литва да гарантират обмена на данни между страните-членки от ЕС в областта на сигурността на документите и интегрирането на биометрични данни в разрешенията за пребиваване.
Според Комисията почти три години след крайния срок, който е бил на 20 май 2012 г., четирите държави все още не са създали единно звено за контакт, за да се гарантира безпроблемното прилагане на стандартите относно елементите за сигурност и ефикасния обмен на информация между държавите членки.
“Създаването на такива звена за контакт е задължително и следва да даде възможност за обмен на информация, необходима за достъп до изображенията на пръстовите отпечатъци, съхранявани в чипа на документите (паспорти и разрешения за пребиваване)”, посочват от ЕК.
От европейската институция посочват, че властите в България, Естония, Гърция и Литва разполагат с два месеца, за да вземат необходимите мерки за привеждане в съответствие с нейното искане. Ако това не стане, ЕК може да реши да сезира Съда на ЕС.