Гърция не е съгласна със санкциите на Запада против Русия. Това е път, който не води наникъде, заяви министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас в интервю за първия заместник-генерален директор на ТАСС Михаил Гусман във връзка с предстоящото си на 8 април посещение в Москва.
Гръцкият премиер изтъкна, че в отношенията между Русия и Гърция има голям потенциал, особено в енергетиката и туризма. В Москва гръцкият премиер ще се срещне с руския президент Владимир Путин, премиера Дмитрий Медведев и патриарха. Предвидено е изказване на Ципрас в един от най-големите университети в Москва.
Според Ципрас 2016 г. ще бъде добра за Гърция и Русия и ще открие важна възможност за развитие на отношенията.
Междувременно вчера привечер от Брюксел размахаха пръст на Ципрас и забраниха на Гърция да търси помощ от Русия.
Гърция няма право да търси помощ от Русия и да иска намаляване на цената на газа за гръцките домакинства, защото това ще означава, че властите в Атина не зачитат политиката на Европейския съюз (ЕС).
Това предупреждение са отправили дипломатически източници от Брюксел, цитирани от белградското радио Б92, /чиято собственост е гръцка, бел.ред./.
Предупреждението идва в момент, когато гръцкият министър на енергетиката Панайотис Лафазанис, заедно с председателя на парламента Танасис Патракос са на официална визита в Москва.
Основната им задача, освен подготовката на посещението на Ципрас, е да преговорят за намаляване цената на природния газ за гръцките потребители, както и за допускане на гръцки стоки до руския пазар. Министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис се очаква да постигне споразумение с руската страна още преди срещата на премиера Алексис Ципрас с Владимир Путин. Атина предлага на руски инвеститори да участват в проучванията на залежите на газ в Егейско море в близост до Крит.
Преди заминаването си за Москва гръцкият министър на енергетиката заяви, че ще се запознае с проекта по изграждане на газопровода "Турски поток" и има вероятност Атина да се включи в него при изгодни за Гърция условия. Водят се преговори поне за частично допускане на гръцки стоки до руския пазар, въпреки санкциите на Европа срещу Москва. До дни официално започват санитарни проверки на гръцки ферми, които изнасят месо за Русия, както и на качеството на пресните плодове и зеленчуци. Според коментарите в Атина тази активност на Аграрното министерство подсказва, че има споразумение част от гръцките стоки да се върнат на руския пазар много скоро.
Снъщи премиерът Ципрас свика извънредно заседание на парламента за преговорите, които Атина води с кредиторите. За сега "споразумението е в безизходица", съобщават кореспондентите от Брюксел, а
Гърция е на прага на фалита още преди Великден.
В същото време Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) анализират предложенията на Атина за продължаване на реформите, от което зависи
изплащането на допълнителната помощ за Гърция, без която страната след 20 април може да се окаже без пари и на ръба на банкрута.
Властите в Атина настояват реформите да не се свързват само със "затягането на коланите" на гръцките граждани, но да доведат и "до икономическо укрепване, което ще позволи да се връщат дълговете от истински източници".
Двама германски евродепутати побързаха да окачествят гръцкият план като "недостатъчно ясен" и Атина да не търси помощ от Москва, ако иска да получи финансова подкрепа от ЕС и МВФ.