Долната камара на германския парламент (Бундестаг) прие закон, позволяващ ратификацията на Лисабонския договор в Германия, предаде EUobserver. Така фокусът относно бъдещето на документа отново се измества към Ейре.
Законът беше поискан от Федералния конституционен съд и трябва да даде повече правомощия на парламента по отношение на приемането на нови европейски закони. В негова полза гласуваха 446 депутати, а 46 се обявиха „против”.
На практика новият законодателен акт се състои от четири закона. Те обхващат всички възможности при опити за евентуална законодателна промяна на Лисабонския договор. Единият закон позволява решенията да се взимат с квалифицирано мнозинство от германския парламент, а не с пълно единодушие, ако всички страни-членки на ЕС са съгласни с дадената промяна. Втората норма покрива промените, които трябва да се направят в германската конституция заради ратификацията на Лисабонския договор. Третият закон задължава правителството да информира парламента в писмена форма за всяко свое намерение по европейските въпроси. Парламентът може да приеме своя позиция, а ако правителството не е съгласно с нея, трябва да обясни защо. Дори да няма съгласие, Берлин няма да е задължен да следва позицията на законодателите. Съгласието на парламента ще е задължително само при започването на преговори за приемане на нов член на ЕС и при опит за промяна на европейски договор. Четвъртата норма определя как германските провинции и общини ще си сътрудничат по европейски въпроси.
На 18 септември новият законодателен акт трябва да бъде одобрен и от Бундесрата (горната камара на германския парламент). Едва след това президентът на Германия Хорст Кьолер може да сложи подписа си под Лисабонския договор и той да бъде официално ратифициран.