Незаконният паметник на турския войн, изграден от братята Юзеирови в с.Славяново, беше съборен с тежка техника вчера след 22.30 ч. Това съобщи пред Дарик радио кметът на селото Васил Стоилов.
"Аз не видях машината, видях следите от нея - влязла е през портата, която е по-тясна и също частично е съборена. От паметника е останала камара камъни, няма и следа от символите", обясни Стоилов. Той не знае кой е извършил събарянето, но предполага че "държавата си е свършила работата".
„Интересът от страна на жителите на селото е слаб. Това доказва още веднъж, че няма етническо напрежение в Славяново. Хората са ангажирани със своите проблеми, утре (бел. ред. днес) ще дойдат пак любопитните, ще видят какво е станало и ще идат да си гледат проблемите", уточни кметът, цитиран от Dariknews.bg.
Край руините на паметника стоеше плакат, на които пишеше: "Под небето всички сме равни – Юзеирови не ни разделяйте! Без вас си бяхме добре!"
Друга част от плакатите, останали на мястото на паметника (Снимка Агенция "Фокус")
На мястото не са останали нито кръстът, нито полумесецът. Според премиера Бойко Борисов така държавата показва, че си е на мястото. Борисов каза още, че прокуратурата и органите на реда са взели необходимите мерки, за да няма незаконни постройки в Славяново, информира БНТ.
Двамата братя Юзеирови, които живеят в Белгия, са поръчали построяването на паметника "в памет на всички онези, които са загинали по тези земи", имайки предвид не само българи християни, но и мюсюлмани от турски произход. Общественото мнение в България изтълкува този паметник като провокация.
Али и Юзеир основаха в събота и мюсюлман-демократическа партия, въпреки че конституцията забранява партии, създадени на етническа и религиозна основа. Партията, която още не е регистрирана, иска България, в която около 12% от населението е мюсюлманско, да промени конституцията си, и да се обяви за "двунационална държава".
Паметникът на незнайния турски войн в село Славяново е разрушен по заповед на кмета на Община Попово Людмил Веселинов. Кметът е наредил изпълнението на заповедта на РПУ-то. Вчера прокурор Пламен Трифонов е разпоредил отстраняване на обидните религиозни символи от паметника, съобщи пред „Хоризонт" ръководителят на Районната прокуратура в Попово Стефан Христов.
Христов заяви:
"Вчера колегата ми Пламен Трифонов издаде разпореждане до кмета на община Попово по чл.44 от закона за местното самоуправление и местната администрация, което касаеше отстраняването само на религиозните символи, защото колегата приема, че скандализират обществото и подлежат на отстраняване. Имаме образувано дело за хулиганство и в тази връзка беше издадено разпореждането. Kметът е издал заповед, но още е рано да ви кажа кой как е разбрал тази заповед и как я е изпълнил. Ще предоставя документите, ако е необходимо, за да се разбере какво сме искали от кмета".
Всичко, което се случи около този паметник и този молитвен дом, показва, че няма никакво действие от страна на кмета на Община Попово, защото той е виновен паметникът да бъде построен. Това каза за Агенция „Фокус" лидерът на РЗС Яне Янев.
„Аз искам този случай да се изясни и да се разбере защо общинската администрация в Попово е била безмълвна и е действала постфактум. Освен това съм внесъл искане да се изслуша ръководството на ДАНС какви превантивни действия са предприели и има ли информация за действията на братята Юзеирови по отношение на разпространението на тази проислямистка литература, която подтиква хората към радикализъм.
Също така е много е важно да се разбере отделът за противоконституционна дейност в ДАНС, какво работи", заяви Яне Янев. Той добави, че в село Славяново никога не имало такива групи, които да провокират етническо напрежение и които желаят да моделират сценарий, който би довел до непознато за България конфронтиране на верска основа.
„Това не е паметник, а нещо, което провокира общественото мнение в село Славяново", заяви Яне Янев.
"Мога само да поздравя за бързото изпълнение на решението на държавната служба за строителен контрол за премахването на "паметника" в Славяново". Това каза лидерът на „Атака" Волен Сидеров. Той припомни, че службата за строителен контрол е била сезирана от адвокат на партията
„Ако по подобен начин се реагира и на всички останали антибългарски провокации, каквито и да са те - от мюсюлмански или македонски характер, България много по-бързо ще спечели доверието на света и ще имаме много по-добро самочувствие", коментира Сидеров.
"Много положително дело е това. Един паметник, който скандализира българското общество и създаде предпоставки за етническо напрежение. Неговото събаряне беше необходимо". Това заяви от своя страна лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
"Този паметник е първо незаконен, и второ той провокира чувството на българите. Това беше един паметник, който трябваше да увековечи османските воини, загинали за България. Османските воини са загивали в България като поробители, а не като освободители и този паметник нямаше място на територията на Република България", допълни Каракачанов.
Лидерът на ВМРО каза още, че не очаква да има напрежение в селото след събарянето на паментика, защото повечето от хората, които живеят в селото са проитв този паментик, включително и мюсюлманите, които живеят там, защото този паметник поражда напрежение.
"Не можах да разбера от изявлението на премиера държавата ли е съборила паметника в Славяново. Никой не знае кой го е съборил". Това заяви Али Юзеиров от организацията „Български червен полумесец”.
"Това не беше паметник на незнайния турски воин. Това е вече разрушеният паметник на всички загинали за тези земи", посочи Юзеиров. Той поясни, че не е бил в Славяново, когато паметникът е съборен, а е в София и преди минути е научил (бел.ред - около 20 минути след полунощ).
"В момента държавата показа колко е толерантна към хората, които живеят мирно и спокойно в цялата страна", завърши единият от братят Юзеирови.