Буш призова Либия да освободи медиците

18.10.2005 | 09:28
по статията работи: econ.bg
Разговорът между Първанов и Буш в Овалния кабинет започна в 17 часа българско време

 

Американският президент Джордж Буш в понеделник отправи призив към Триполи да помилва и да освободи от затвора осъдените на смърт българки. "Вашингтон много ясно и категорично е изразил позицията си пред либийските власти за българските медицински сестри. За тях не трябва да съществува никакво съмнение, че те трябва да бъдат не само пощадени, но и освободени от затвора. Ще продължим да правим ясно това послание." Това е заявил Буш пред Георги Първанов по време на  разговор в понеделник, който се състоя в рамките на визитата на българския държавен глава в САЩ, предаде БНР.

Изтеглянето на българските войски от Ирак и увеличаването на контингента ни в Афганистан, изплащането на иракския дълг към България, възможностите за увеличаване на американската военна помощ за страната ни, развитието на двустранните търговско-икономически отношения и разполагането на щатски военни бази у нас са били другите теми, които двамата са обсъдили. Първата лична среща Първанов - Буш дойде година преди края на мандата на българския президент. Двамата я определиха като "искрена и открита".

Разговорът в Овалния кабинет в Белия дом започна в 17 часа българско време. Той продължи малко повече от предвидените по протокол 45 минути. От американска страна в него участваха още вицепрезидентът Ричард Чейни, държавният секретар Кондолиза Райс, началникът на канцеларията на Белия дом Андрю Кард и съветникът по национална сигурност Стивън Хадли, а от българска - вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин, министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, министърът на отбраната Веселин Близнаков и председателят на парламентарната комисия по отбрана Ангел Найденов.

По въпроса за Либия изявлението на американския президент беше най-конкретно. Той каза, че "сърцето му се къса, когато малки деца са заразени с вируса на СПИН, но подчерта, че становището на САЩ е категорично - българските медицински сестри трябва да бъдат освободени". В деня на срещата "Ню Йорк таймс" излезе със статия, в която, позовавайки се на високопоставен дипломат от Европейския съюз, писа, че се водят тайни разговори за изплащане на обезщетения на семействата на заразените деца. Миналата седмица говорителят на Държавния департамент Адам Ерели призова за освобождаването на българките, като заяви, че "не са получили честен процес и са несправедливо обвинени за трагедията".

Президентската пресконференция започна с благодарност от Буш към България за участието й в антитерористичната коалиция, която той нарече "коалиция, освободила 50 милиона души". Георги Първанов посочи на свой ред, че България остава част от действията на международната антитерористична коалиция. Той каза обаче, че конкретните форми на участието ни в Ирак след края на тази година ще се коментират на експертно равнище. Според решение на Народното събрание в края на годината българският военен контингент в Ирак трябва да се изтегли и в момента се обсъжда под каква форма да се трансформира мисията ни там. По-късно вчера се проведе среща между външния министър Ивайло Калфин и държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс, на която двамата са обсъдили по-подробно въпроса.

На кратката пресконференция след срещата темата за базите не можа да бъде засегната, тъй като българските и американските медии имаха право само на по два въпроса. Предварителното очакване беше, че Първанов ще увери американския президент за политическото съгласие в България за разполагането на бази и ще настоява преговорите да завършат възможно най-бързо.

Българският президент каза още, че е поставил пред Буш и редица конкретни въпроси, свързани с възможностите България да модернизира въоръжените си сили, а също така и да се включи в стратегически енергийни проекти на Балканите. Той изрази увереност, че след посещението си във Вашингтон и след срещата му с американския президент ще се увеличи инвестиционният поток към България.

"България е силен пример за демокрация", заяви още Буш и посочи, че оценява много високо ролята на страната като лидер на Балканите. Той каза, че подробно е наблюдавал парламентарните избори през лятото на тази година и процеса на сформиране на новото коалиционно правителство. По думите му "това е пример, от който всички могат да извлекат поука, защото най-добрият начин за преодоляването на различията и на разделението е чрез политическия процес, чрез коалиция и чрез политическо разбирателство".

В рамките на посещението си Първанов ще разговаря и с председателя на комисията по външна политика в Сената Ричард Лугар, с представители на софтуерната фирма "Оракъл", на отбранителната "Рейтиън" и на енергийната компания AES, която извършва рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток". Държавният глава ще има обяд с представители на водещи американски компании, а темата на разговора им ще бъде "България - добро място за инвестиции". /Дневник Online

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.06   891 г. – Арнулф Каринтски отблъсква викингите в битката при Лувен. 1503 г. – По време на четвъртата си експедиция до Америка Христофор Колумб претърпява...