Ако на предприемач му предстои да създаде компания и трябва да избира между съществуващите форми на ООД или АД, но никоя от тях не отговаря на всичките му потребности, то от 1 юли трябваше да е възможно да се избира по-модерната форма на дружество с променлив капитал.
За целта преди почти 1 година бяха приети промени в Търговския закон и се даде година срок институциите да се подготвят. И така съгласно сроковете в закона от началото на тази седмица такава правна форма на регистрация трябваше да е възможна и достъпна. Но не е, пише dnevnik.bg.
До приемането на промените в Търговския закон преди година изборът на бизнеса е пред тежката и скъпа форма на АД, с всички нейни предимства, или достъпното с 2 лева капитал ООД, но с всички ограничения, които то има. Компаниите дават пример с това, че често в практиката дори първоначалният избор на предприемача да е бил ООД, на по-късен етап се стига до АД, но след изминаването на процедура по преобразуване и смяна на правната форма.
Застъпниците на идеята - основно от сектора на високите технологии, които от 4 г. се опитват да прокарат идеята за функциониране и на дружество с променлив капитал, казват, че при новата юридическа форма учредителите ще имат всички предимства на АД, но с достъпния капитал на ООД.
При дружествата с променлив капитал не се налага, например, да се отваря набирателна сметка, което на някои фирми отнема месеци заради проверките на банките, а понякога завършва с отказ.
Освен това тези дружества може да имат дялове на стойност 1 ст. и така при 2 лв. начален капитал ще се разпределят 200 дяла. При определени условия служителите, които по-дългосрочно са на работа, също може да станат притежатели на дялове.
При управлението им се допуска както еднолична, така и колективна форма като е възможно да се мине от едната към другата. В същото време е възможно заседанията на компанията да се провеждат дистанционно.
Когато някой иска да създаде такова дружество или от друга форма да премине към него, на този етап трябва да отговаря на две условия - годишен оборот до 4 млн. лв. и персонал под 50 души.
Макар в доста държави, не само в Европа, тази форма на дружество да съществува от десетилетия, едва сега тя е напът да стане факт в България. Принос за това има ИТ индустрията, чиито настоявания в продължение на четири години доведоха до това, че през юли 2023 г. нужните промени в Търговския закон бяха приети. Записано бе, че до края на юни 2024 г. институциите трябва да се подготвят.
"От самото начало нашата позиция е, този процес трябва да се случи максимално бързо, имаше няколко отлагания във времето", каза пред "Дневник" Александър Нуцов, който отговаря за стратегии и политики в стартъп асоциацията БЕСКО (BESCO). Цитира мнение на юристи, работили по проекта, че преди тези промени Търговският закон е бил застинал във времето отпреди 1989 г.
Над 500-те членове на организацията са приели това като кауза, която ще улесни правенето на бизнес в България. "Ще позволи на компаниите, които дават висока добавена стойност на обществото, чисти са, плащат данъци, вдигат икономиката, да останат по-дълго в България, а не да ходят в други държави, където го има този модерен инструмент за правене на бизнес", коментира Нуцов.
Посочва, че такава стъпка позиционира България като иновационен хъб и дава основание на компаниите да остават в България дългосрочно, вместо да отиват към дестинации, където тази правна форма отдавна съществува.
Тази юридическа форма е насочена преди всичко към стартиращи малки и средни предприятия, които развиват модерен иновативен бизнес и трябва да се управляват гъвкаво според модерните условия и изисквания. Урежда модерното и алтернативното набиране на капитал, напомня представителят на сектора.
Това нито е първото, нито е единственото, нито ще е последното нещо, което се отлага заради активното бездействие на държавата, подкрепяно сериозно от политическата несигурност през последните години. След като неотдавна Министерството на правосъдието прие и наредбата към Търговския закон, отнасяща се до новата юридическа форма, сега се очаква държавната компания "Информационно обслужване"АД да направи системна интеграция с Агенцията по вписванията.
"В комуникация сме с Министерството на електронното управление и имаме уверение, че процесът е задвижен", казва Нуцов.
От отговор на парламентарен въпрос от страна на министъра на правосъдието Мария Павлова пък се разбира, че неотдавна е одобрена и обнародвана промяната в наредбата, която урежда детайли по регистрацията на такова дружество, определена е държавна такса, а освен това в Агенцията по вписванията са обучени хора, които да работят по въпроса.
На 25 март "Информационно обслужване" АД е обявило обществена поръчка за надграждане на Търговския регистър, подадена е само една оферта, чието отваряне предстои в началото на юли. След още няколко неизбежни етапа от хода на обществената поръчка - получаване на ценово предложение, избор на изпълнител и сключване на договор за изпълнение, предстоят и други. Сред тях са подготовка на детайлна техническа спецификация за софтуера от страна на изпълнителя, разработване на софтуера, съвместно тестване с Агенцията по вписванията, внедряване на новата функционалност.
Оценката на Министерството е, че се налага срокът за вкарване в действие на приетия преди година текст да се удължи до края на годината. От отговора се разбира, че това ще стане с промени в Наредбата на ведомството. Ще трябва да се измени и постановлението на правителството за тарифата за таксите. В същото време обаче се налагат промени и в Търговския регистър, които трябва да направи сформираното наскоро Народно събрание. Засега не е известно кога ще стане това, нито която и да е политическа сила да е обърнала внимание на спешността на този въпрос, доколкото спешни, но неприети от много време остават и редица други закони.