Бъдещата роля на атомната енергия в България не е ясна

18.05.2010 | 10:47
по статията работи:
Енергийните пазари в България остават силно монополизирани, отчитат от Центъра за изследване на демокрацията
Бъдещата роля на атомната енергия в България не е ясна

Енергийните пазари в България остават силно монополизирани на всички равнища. Това е един от основните изводи в доклада за постигане на енергийна диверсификация, подготвен от Център за изследване на демокрацията (ЦИД), прочетен днес на кръгла маса, в която участваха министърът на икономиката Трайчо Трайков и посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик, предаде БГНЕС.

През 2009-2010 г. са разкрити редица злоупотреби в енергийния сектор, които поставиха под сериозно съмнение неговата ефективност и функциониране, както и правилността, и прозрачност при вземане на решения в енергетиката, се казва в анализа.

По отношение на ядрената енергетика бяха направени три основни извода:

  • Бъдещата роля на атомната енергия в България не е ясна, защото няма прозрачност по три ключови въпроса: желаният първичен енергиен микс в производството на енергия,  голямата зависимост от Русия в доставките на първична енергия и условията за участие в новия атомен проект на различните заинтересовани страни;
  • Съществува прекомерно експониране на вече направени разходи по АЕЦ "Белене", което оказва влияние върху обществените възприятия и взимането на решения от правителството по отношение проекта, до степен на пълно объркване на оптималните решения, относно бъдещето на атомната енергия в България;
  • Неуспехът да се вземе прозрачно и икономически устойчиво решение по отношение на бъдещето на атомната енергия в България може да постави под риск от прахосване важно ноу-хау и технологичен потенциал, които съществуват в момента в страната.

Цялото количество суров петрол и значителна част от рафинираните продукти се внасят от Русия. Съществува изключително висока концентрация на пазарна мощ в сектора на суров петрол и нефтопреработката. Качеството на преработените продукти често е под въпрос, като най-вероятните причини са фалшификации на продуктите и внос, които не отговарят на изискванията на ЕС. Съществува широко обхватен "сив сектор", който се оценява на най-малко една трета от пазара и според различни изчисления размера на "сивия сектор" варира от 800 млн. до 2 млрд. евро.

Подобно е положението и при природния газ - с висока концентрация на вноса и на пазарна мощ в този сектор. Същото е и във въглищната промишленост, с висока концентрация на пазарна мощ.

Има съмнение, че щедрите субсидии, предоставени за производителите на ВЕИ, рискуват да създадат изкуствено свръхпредлагане и допълнително изкривяване на пазара, заяви Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма на ЦИД, който представи доклада.

30% от негативното търговско салдо на България се дължи именно на енергийния сектор. Това коментира още Стефанов, предаде Агенция "Фокус".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...